CHP'li Alban: Marmaris’te yüzlerce hektar orman yanarken Orman Bakanı özel jetle Adıyaman'a uçtu

CHP'li Alban: Marmaris’te yüzlerce hektar orman yanarken Orman Bakanı özel jetle Adıyaman'a uçtu
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2022 10:27
A+ A-
Yanan ormanlardaki ağaçların kesiminde büyük ve organize bir rant olduğunu açıklayan CHP’li vekil, ‘Marmaris bütün gece yandı. Söndürmekle görevli AKP ve onun Orman Bakanı izledi’ dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yüzlerce hektar ormanlık alanı yok eden yangına ilişkin konuşan CHP Muğla Milletvekili li Mürsel Alban, gece görüşlü helikopterlerin hizmet alım ihalelerinin iki gün önce bittiğini ancak yenilenmediğini, ormanın tüm gece yandığını söyledi. CHP’li Alban, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin ise yangın sürerkek özel jetle Adıyaman’a gittiğini söyledi.

Marmaris’teki 21 Eylül öğle saatlerinde başlayan orman yangını 19 saat sonra dün sabah kontrol altına alındı. CHP’li Alban, gece görüşlü helikopterlerin hizmet alım ihalelerinin iki gün önce bittiğini ancak yenilenmediğine işaret ederek, gece helikopter bulunamazken bakanın özel uçakla Adıyaman’a gittiğini söyledi.

‘YANGINLARDAN ÇIKAN TOMRUK İHALESİNDE BÜYÜK VE ORGANİZE BİR RANT VAR’

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Alban, bu yangınlardan çıkan tomruk ihalesinde büyük bir rant olduğunu, birilerinin "organize bir çete kurduğunu" ifade etti. "Bizim her orman yangınında ciğerimiz yanarken birilerinin cebi doluyor" diyen Alban, şöyle devam etti: "Marmaris’te yüzlerce hektar orman yanarken Tarım ve  Orman Bakanı Vahit Kirişci, özel jetle Adıyaman’a gitti. Kendine özel jet bulabilen Orman Bakanı, ormanı gece söndürecek helikopter bulamadı. Çünkü ihale yenilenmedi, hizmet alımı yapılmadı. Orman bütün gece yandı. Söndürmekle görevli iktidar partisi AKP ve onun Orman Bakanı izledi."

‘YANAN AĞAÇLARIN KESİMİNDEN MİLYARLIK VURGUN YAPILDI’

Alban, geçen yaz Muğla’da 70 bin hektar alandaki ormanın yandığını, yanan ağaçların kesim işleminin birilerine metreküpü 155 TL gibi komik bir rakamdan verildiğine dikkat çekti. İhaleyi alan firmanın metreküpünü 155 TL’den aldığı tomrukları 730 euro üzerinden Avrupa’ya sattığını, milyarlarca liralık bir "vurgun" yapıldığını kaydeden Alban, "Burada büyük bir ‘organize işler’ var. Büyük bir rant var" dedi.

‘KESİM İHALELERİ HANGİ FİRMALARA VERİLDİ?’

Alban, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi de verdi.

Alban, Bakana şu soruları yöneltti: "Eğer iddialar doğruysa, yani gece görüşlü helikopterler için hizmet alım ihalesi 19 Eylül 2022 itibarıyla bittiyse, bunun öncesinde Savunma Sanayi Başkanlığı’nı yeni bir ihale açması konusunda neden uyarmadınız? Ülke genelinde 1 Ocak 2020 - 22 Eylül 2022 tarihleri arasında çıkan orman yangınları sonucunda, yanan ağaçların kesim ihaleleri hangi firmalara, metreküpü kaç TL’den verilmiştir?"

İlgili Haberler