CHP'li Gök: Ülke geneline yayılma riski bulunan 'üç gün hastalığı' ne zaman kontrol altına alınacak?

CHP'li Gök: Ülke geneline yayılma riski bulunan 'üç gün hastalığı' ne zaman kontrol altına alınacak?
'Daha önce de ülkemizde görülen üç gün hastalığının yeniden görülme ihtimaline karşı gerekli aşı ve ilaç hazırlıkları neden tamamlanmamıştır?'

CHP'li vekil Levent Gök, büyükbaş hayvanlarda görülen 'üç gün' hastalığıyla ilgili Meclis'e verdiği önergede, "Halk arasında "hayvan covidi" olarak adlandırılan ‘üç gün’ hastalığı salgının hangi tarihte kontrol altına alınacağı öngörülmektedir?" diye sordu.   

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, büyükbaş hayvanlarda halsizlik, nefes darlığı ve ateş semptomlarına sebep olan üç gün hastalığına ilişkin ne gibi önlemler alındığını sordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi veren Gök, "Semptomlarının benzemesi sebebiyle besiciler tarafından 'hayvan covidi' olarak adlandırılan hastalık, bulaştığı hayvanı üç gün içerisinde öldürebiliyor" dedi.

ÜLKE GENELİNE YAYILMA RİSKİ VAR

Gök, hastalığın kısa süre içerisinde  ülke genelinde yayılma riskinin bulunduğunu belirtti. Gök,"Üç gün hastalığı Güney ve Güneydoğu Anadolu illerinde hızla yayılmaktadır. Ateş düşürücü ilaçlar ve vitaminlerle hayvanlarını tedavi etmeye çalışan üreticiler bu hastalığa karşı yurtdışında üretilen aşının Türkiye’de bulunmadığını ifade etmektedirler" dedi. 

"Son günlerde yeniden ortaya çıkan üç gün hastalığının ülkemize hangi kanaldan geldiği tespit edilmiş midir?" diye soran Gök, şu sorulara yanıt istedi:

- "Üç gün hastalığının yayılımı neden engellenememektedir?

- Daha önce de ülkemizde görülen üç gün hastalığının yeniden görülme ihtimaline karşı gerekli aşı ve ilaç hazırlıkları neden tamamlanmamıştır?

- Halk arasında 'hayvan covidi' olarak adlandırılan üç gün hastalığı salgının hangi tarihte kontrol altına alınacağı öngörülmektedir?"

Öne Çıkanlar