CHP PM üyeleri, 15 Temmuz sonrası imza attıkları bildiriden yargılanıyor

CHP PM üyeleri, 15 Temmuz sonrası imza attıkları bildiriden yargılanıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Şubat 2022 16:32
A+ A-
'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla açılan davaya ilişkin konuşan CHP'li Zeynep Altıok Akatlı, yargılamanın doğrudan ana muhalefet partisinin susturulmak istenmesi olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) üyeleri hakkında, 15 Temmuz sonrası imza attıkları bildiriyle ilgili olarak 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla açılan davaya bugün Ankara Adliyesinde devam edildi. Mahkeme 8 Haziran 2022’ye ertelendi.

Dönemin PM üyelerine tek tek açılan dosyaların birleştirilmesi sonrası yapılan duruşmada, önceki dönem CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ve eski Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ifade verdiler.

Mahkemede ayrıca Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel de hazır bulundular.

AKATLI: CHP'NİN SİYASİ İRADESİ YARGILANIYOR

Akatlı, mahkemede verdiği ifadede yargılananın kişiler değil; Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi iradesi olduğunu söyleyerek "Parti Meclisi partinin en üst karar organıdır. Siyasi partiler ülkenin güncel gelişmelerini değerlendirerek seçmenlerine ve kamuoyuna karşı taşıdıkları sorumluluk gereği düzenli olarak görüşlerini paylaşmaktadır. Bu siyasetin doğası ve partilerin görevidir. Burada eleştiri hakkı, örgütlenme hakkı, temsil hakkı yanı sıra ifade ve düşünce özgürlüğü ihlal edilerek ana muhalefetin susturulması, sindirilmesi ve siyaset mekanizmasının önünün kapatılması istenmektedir. Örgütlenme hakkının, Anayasadan ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerden doğan tüm hakların yok sayılmasıdır" dedi.

Altıok duruşmada aynı zamanda sunulan iddianamenin hangi kelimesinin, hangi cümlesinin hakaret içerdiğinin belirtilmeyişiyle açıklamanın tamamının suç olarak sunulmasının yargılamanın doğrudan ana muhalefet partisinin susturulmak istenmesinin ispatı olduğu kaydetti.

CHP parti avukatlarından Ömer Koçak mahkeme heyetine aynı gerekçeyle ve iddianameyle yargılanan dönemin PM üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın beraat kararını emsal olarak sundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, duruşmayı 8 Haziran 2022’ye ertelendi.

NE OLMUŞTU?

CHP; 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında iktidarı eleştiren bir bildiri yayınlamış, AKP’nin FETÖ ile mücadele etmediği ve ‘yandaşlarını koruduğu’ yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Öne Çıkanlar