CHP'li Karabat: Yangın ve ambulans uçaklarının kalktığı alanları yok ettiler

CHP'li Karabat: Yangın ve ambulans uçaklarının kalktığı alanları yok ettiler
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Nisan 2020 18:57
A+ A-
CHP'li Özgür Karabat, Atatürk Havalimanı'nda yapımına başlanan pandemi hastanesi için, 'Bölgede hiçbir altyapı yok, 2 pist kullanılamaz hale geldi. Bunun maliyeti 2 milyar dolar' dedi.

ARTI GERÇEK - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 6 Nisan'da, Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu alanda tek katlı, bin odalı iki hastane yapılacağını açıklamış havalimanın bulunduğu alana yapılacak hastanenin konutlara yakın olduğu uyarısının ardından bu noktadan vazgeçilip hastanenin havalimanı arazisi içine yapılması kararlaştırılmıştı.

TERMİNAL BİNASI BOŞ DURUYOR

Çok sayıda iş makinesi, hafriyat kamyonu ve işçiyle çalışmaların sürdüğü Atatürk Havalimanı'ndaki hastane inşaatının seçildiği ikinci bölge için de itirazlar yükseliyor.

Hastane inşaatının, elektrik, ısıtma soğutma, havalandırma, sıcak su ve kanalizasyon altyapılarının hazır olduğu, 8 bin 500 araçlık otoparkı ve 13 bin kişiye yemek çıkarabilecek kapasitede bir mutfağı bulunan 325 bin metrekarelik terminal binasına yapılacağı sanılıyordu. Ancak inşaat çalışmaları başlayınca binanın içinde hiçbir şey yapılmadığı anlaşıldı.

İNŞAAT ALANININ TOPLU ULAŞIMLA BAĞLANTISI YOK

İnşaata başlanan yerin terminal binasının aksine hiçbir altyapısı, şehre girişi çıkışı bulunmaması bir tarafa inşaat bitirlse bile söz konusu noktaya bir toplu ulaşım bağlantısı da yok.

Üç pisti bulunan havalimanının 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğindeki, uluslararası standartlardaki pistiyle, 2 bin 500 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki ikinci pisti kırılarak kullanılmaz hale getirildi.

'STRATEJİK BİR ALANI YOK ETTİLER'

Hastane inşaatının bu şekişlde yapımına itiraz eden CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, "Bölgede hiçbir altyapı yok, bunun maliyeti 2 milyar dolar" diyerek tepki gösterdi:

"Yapılmakta olan hastane Atatürk Havalimanı'nın 2 pistini yok etti. Havalimanındaki terminal binaları, otoparklar, uçak parsalları varken inşa edilen hastaneler ile tam 2 pist kullanılamaz hale geldi. Bir pistin yapımı yaklaşık bir milyar dolar. Pistle yangın uçaklarının kalktığı, ambulans uçaklarının havalandığı stratejik noktalardır, hepsini yok ettiler." dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar