CHP’li milletvekillerinden Ayhan Bilgen’e cezaevi ziyareti

CHP’li milletvekillerinden Ayhan Bilgen’e cezaevi ziyareti
Ayhan Bilgen 2023'te kurulacak Meclis'in, Birinci Meclis görevi görmesi gerektiğini söyledi.

CHP milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi ve Sevda Erdan Kılıç, görevden alınan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’i tutuklu bulunduğu cezaevinde ziyaret etti. 

Hakverdi ve Kılıç, Sincan Cezaevi’nde ziyaret ettikleri Ayhan Bilgen’in HDP’ye yönelik "Tersine Türkiyelişme yaşanıyor" eleştirisinin arkasında olduğunu dile getirerek "Artık bunların konuşulması ve kamuoyunda açık açık tartışılması gerekiyor" dediğini aktardı. 

‘BÜTÜN PARTİLERİN TABANI AYNI’

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP’li vekiller, Bilgen’in 2023’te milletvekili seçimleriyle kurulacak Meclis’in Birinci Meclis’in görevi neyse o irade ile görev yapmasını beklediğini söylediğini ve "Cumhuriyet ve demokraside birleşilmesi gerek. Tabanda siyasi parti mensupları bir arada ancak siyasi partilerde üste çıkıldıkça siyasiler birbirinden uzaklaşıyor. Oysa ki bütün partilerin tabanları aynı" diye konuştuğunu aktardı. CHP’li vekiller Bilgen’in bütün siyasal partilerin birlik için kendine yön vermesi gerektiğini söylediğini dile getirdi.

AYM KARARLARININ UYGULANMASI KONUSUNDA AYNI KARARLI DURUŞU GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR’

Kılıç ve Hakverdi, Bilgen’in, kendisi ve Enis Berberoğlu’nun lehinde kararlar veren Anayasa Mahkemesi’yle ilgili tartışmalar konusunda, "Kurumların ışıklar üzerinden birbiri ile tartışmasını gereksiz ve ciddiyetsiz buluyorum. Darbeye karşı demokrasiyi bugüne kadar nasıl savunduysak, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması konusunda da aynı kararlı duruşu göstermemiz gerekiyor" dediğini aktardı.

Bu tür görüşmelerin daha önce açık görüş alanında gerçekleştirildiğini ifade eden CHP’li vekiller, Bilgen ile arada camın bulunduğu kapalı bir görüş alanında, kayıt altına alınan bir telefon aracılığı ile görüştürüldüklerini ve cezaevi yönetiminin de pandemi sürecini buna gerekçe gösterdiğini dile getirdi. CHP’li vekiller, Bilgen’in tek kişilik hücrede kaldığını, kendisine günlük yalnızca bir saat havalandırmaya çıkma hakkı verildiğini, havalandırma sırasında da kimseyle iletişim kurmasına izin verilmediğini dile getirdi.

Öne Çıkanlar