'CHP'li Özdemir'in tutuklanması için savcılığa baskı yapıldı, soruşturma maddesi değiştirildi'

'CHP'li Özdemir'in tutuklanması için savcılığa baskı yapıldı, soruşturma maddesi değiştirildi'
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mayıs 2020 13:19
A+ A-
Avukat Süleyman Karadağ müvekkili Banu Özdemir’in tutuklanması için savcılığa baskı yapıldığını ve soruşturma maddesinin değiştirildiğini söyleyerek duruma ‘Bir hukuk garabeti’ dedi.

Eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ marşı çalınmasına ilişkin sosyal medyada paylaşılan videoyu paylaşması gerekçe gösterilerek tutuklanmasına avukatı tepki gösterdi.

Avukat Süleyman Karadağ müvekkili Banu Özdemir’in camiden "Çav Bella" çalındığını yerel medyadan öğrendiğini ve bunu sosyal medyadan yorum yapmadan paylaştığını belirterek, "Müvekkilim gözaltına alınmadan önce savcılık resmi bir açıklama yaparak soruşturmanın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/3’üncü maddeden yürütüldüğünü duyurdu. Bu madde "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçu ve üst sınırı 1 yıl. Ceza Muhakemesi Kanunu diyor ki; üst sınırı 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama yapamazsın" dedi.

‘İŞTE O GÜN BİR ŞEYLER DEĞİŞTİ’

Avukat Karadağ, "İşte o gün bir şeyler değişti. Büyük bir ihtimalle müvekkilinin tutuklanması yönünde baskı kuruldu ve müvekkilim hakkındaki soruşturma maddesi TCK 216/1 oldu. Bu sevk maddesinde ise cezanın üst sınırı 3 yıl. Böylelikle müvekkilimiz tutuklandı" diye belirtti.

‘HUKUK GARABETİ’

Cumhuriyet’in haberine göre tutuklama kararına itiraz ettiklerini aktaran avukat Karadağ, "Bir hukukçunun, hukukun üstünlüğüne, adalete inanan birisinin müvekkilim hakkında tahliye etmeme ihtimali olduğunu sanmıyorum. Müvekkilimin tutuklanması başlı başına bir hukuk garabetiydi" diye konuştu.

‘AYM VE AİHM’E GİDEBİLİRİZ’

Banu Özdemir’in tutukluluğuna yapılan itirazın ise bugün sonuçlanması beklenirken avukat Karadağ, "Talebimiz reddedilirse Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki tavrı ve verdiği kararları dikkate alarak AİHM’e tedbir istemli başvuru yapacağız" ifadelerini kullandı.

MAHKEMEDEN İLGİNÇ YORUM

Tutuklama kararı veren İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Özdemir’in Twitter’daki karakter kısıtı nedeniyle ardı ardına yaptığı 4 paylaşımı, "Ezan yerine yabancı bir şarkının çalınması anını sosyal medya hesabı üzerinden 4 kez paylaştı, bu anlamda kastının yoğunluğu var" ifadeleriyle yorumladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar