CHP'li Sertel: Yaklaşık 6 milyon kişi emekli olamadı

CHP'li Sertel: Yaklaşık 6 milyon kişi emekli olamadı
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin açıklama yaptı.

İstanbul ve İzmir EYT Derneği başkanlarıyla bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yaklaşık 6 milyon kişinin emekli olamadığını söyledi. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İstanbul ve İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği başkanlarıyla bir araya geldi. İstanbul EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ve İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker ile ayrı ayrı görüşme yapan Sertel, iktidarın EYT mağduru kişilerin tam sayısını açıklamadığını vurguladı.
 
Türkiye genelinde EYT’lilerin sayısına ilişkin çeşitli sayılar olduğunu belirten Sertel, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde EYT’lerin sayısının il il ve Türkiye genelinde açıklanması gerektiğini söyledi. 
 
‘SORUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM’ 
 
EYT’lilerin yaşadıklarını ve taleplerini bildiğini belirten Sertel, şöyle devam etti: "Bunun için mücadele veriyoruz. Türkiye’nin her kentinde hak ettikleri emekliliğe bir adım kala dünyası kararan insanlar var. Emekli olamadıkları gibi işsizliğin pençesinde gün sayan insanların hakları verilmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz hazırız. Kanun teklifini bir süre önce Meclis’e getirdik, ancak AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. Yeni dönemde yeniden getireceğiz, evet desinler bu sorunu hep birlikte çözelim" dedi.  
 
‘EYT’LİLERİN HAKLARI VERİLMELİDİR’
 
Emekliliği hak ettiği halde yaşından dolayı emekli edilemeyen kişi sayısının 5-6 milyon civarında olduğunun dile getirildiğini; ancak net rakamların açıklanmadığını vurgulayan Sertel, EYT’li sayısının 5-6 milyon olsa dahi herkesin aynı anda emekli olmayacağını, dolayısıyla iddia edildiği gibi bütçeye çok ağır bir yük gelmeyeceğini söyledi. Sertel, "İktidar, önce Türkiye genelindeki emeklilikte yaşa takılanların sayısını açıklasın, sonra da her yıl kaç kişinin emekli olabileceğini ve bunun bütçeye maliyetini açıklasın. Bu kişilerin hepsi prim gün sayısını doldurmuş devlete yıllarca ödeme yapmış. Şimdi yapılması gereken 20 yıl 25 yıl çalışarak sigorta primi ödeyen bu vatandaşlarımızın hakkının iadesidir. AKP iktidarı hiçbir bahaneye sığınmasın ve emeklilikte yaşa taktıklarının sorunlarını çözsün" diye konuştu.  
 
İstanbul EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ve İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker de bu mücadelenin siyasi bir yanı olmadığının altını çizerek kendilerine destek veren bütün siyasilere teşekkür etti. 

Öne Çıkanlar