CHP'li Taşçıer: Görüntü yasağı bekçi şiddetinin görüntelenmemesi gerekçesiyle mi hazırlandı?

CHP'li Taşçıer: Görüntü yasağı bekçi şiddetinin görüntelenmemesi gerekçesiyle mi hazırlandı?
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Mayıs 2021 20:05
A+ A-
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, ses ve görüntü kaydı yasağı genelgesinin bu tür durumları örtbas etmek için mi yayımlandığını sordu.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, son günlerde tekrar gündeme gelen bekçi şiddeti ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için yazılı soru önergesi verdi.

Taşçıer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tartışmalı ses ve görüntü kaydı alınmasının engellenmesine yönelik genelgesini hatırlatarak, "EGM’nin Kolluk personelinin özel hayatının gizliliği ve kişisel verilerinin ihlali bahanesiyle yayınladığı, kamusal olaylarda 'ses ve görüntü kaydı alınmasının engellemesi hakkındaki genelge, son dönemde artış gösteren bekçi şiddetinin görüntülenmemesi gerekçesiyle mi hazırlanmıştır?" diye sordu.

"Neredeyse her gün bir bekçi şiddeti vakası görüyoruz. Tek görevleri genel kolluğa bildirimde bulunmak ve önleyici tedbir almak olan bekçilerin sürekli vatandaşları darp görüntüleriyle, havaya ateş açarken ve hakaret ederken görülmeleri artık sorunun görmezden gelinemez olduğunu ispatlıyor" diyen Taşçıer, bekçilerin karıştığı saldırı olaylarının her geçen gün arttığını söyledi.

Taşıer, "Son olarak sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Batman’da 15 yaşında bir çocuğun yere yatırılıp tekmeler ve yumruklarla darp edilmesi, bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini bize gösteriyor. Sonucu yalnızca idari para cezası olacak bir konuda dahi böylesi bir şiddetin uygulanıyor olması, gücün istismarını işaret ettiği gibi, verilen eğitimlerin yetersizliğini ve kurum içi cezasızlık kültürünün sonuçlarını ortaya koyuyor" dedi. 

Soylu’ya, bekçilerin şiddet ve silah kullanımı nedeniyle herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını soran Taşçıer; "Dünkü şampiyonluk kutlamalarında bekçilerin çok tehlikeli biçimde silah kullanması, bekçilere verilen yetkilerin tekrar sorgulanması gerekliliğini önümüze koyuyor. Daha kanun çıkarken çok net şekilde uyarılarımızı yapmıştık ve ne yazık ki yine haklı çıktık. Soruşturmaların etkin yürütülmemesi ve cezasızlık algısı, eline güç verilenin başkalarına şiddet uyguladığı bir devamlılığı yaratıyor" tespitinde bulundu. 

CHP'li Taşcıer'in Bakan Soylu'ya yönelttiği sorular şöyle: 

"7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nun ‘Önleyici ve koruyucu görev ve yetkileri’ düzenleyen 6. maddesine göre görevleri genel kolluk birimlerine bildirimde bulunmak ve onlar gelene kadar önleyici tedbir almakla sınırlı olan bekçilerin sürekli vatandaşları hakaretlerle darp ettiği ve silah kullandığı görüntülerin ortaya çıkmasının bir sorun olduğu kanaatinde misiniz?

"Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, kolluk personelinin özel hayatının gizliliği ve kişisel verilerinin ihlali bahanesiyle yayınladığı, kamusal olaylarda 'ses ve görüntü kaydı alınmasının engellemesi hakkındaki genelge, son dönemde artış gösteren bekçi şiddetinin görüntülenmemesi gerekçesiyle mi hazırlanmıştır?

"İlgili kanun yürürlüğe girdiği günden bu yana, Bekçiler hakkında orantısız güç kullanımı, vatandaşın darp edilmesi, işkence ve kötü muamele, belirlenmiş şartlar haricinde silah kullanımı, hakaret gibi konularda açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Var ise bu soruşturmaların sonuçları ne olmuştur? Bekçiler hakkında bugüne dek açılan bir dava var mıdır?

"İlgili kanun yürürlüğe girdiği günden bu yana, Bekçilik ile ilişiği kesilmiş görevli var mıdır? Var ise sayıları ve ilişik kesilmesinin gerekçeleri nedir?

"Bekçilerin karıştığı şiddet olayları sonrası, verilen eğitimin yeterli olduğunu ve bekçilerin ilgili kanun hakkında bilgi sahibi olduklarını düşünüyor musunuz? Bekçilere görevleriyle ilgili hangi eğitimler verilmektedir? Bu eğitimler arasında toplumsal psikoloji ile ilgili bir eğitim var mıdır?

"Yaşanan olaylardan da anlaşılacağı üzere, bekçilere görevleriyle ilgili verilen eğitimlerin yeterli olmadığı göz önüne alındığında, bu eğitimlerin artırılması ya da geliştirmesine dair bir planlama var mıdır? Eğitimler sürekli olarak verilmeye devam edilmekte midir?

"Geçtiğimiz gün, Batman’ın Cudi Mahallesi’nde bulunan Salih Özdemir Parkı’nda, akşam saatlerinde 15 yaşlarındaki bir çocuğu yere yatırarak şiddet uygulayan bekçiler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır? "Cezası yalnızca idari para cezası olan sokağa çıkma yasağı ihlali vakalarında, bekçilere, şiddet uygulamaları ile ilgili bir talimat verilmiş midir?"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar