CHP yerel seçim çalışmalarına hız verdi: Adaylar örgüt denetiminde yapılacak ön seçimle belirlenecek

CHP yerel seçim çalışmalarına hız verdi: Adaylar örgüt denetiminde yapılacak ön seçimle belirlenecek
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'nin yeni MYK'si, 38. Olağan Kurultay sonrası Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında ilk kez toplandı. Toplantıda, yerel seçim süreci ele alındı. Adaylar örgüt denetiminde yapılacak ön seçimle belirlenecek.

Burcu TURAN


ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, 38. Olağan Kurultay sonrası ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık etti. Toplantı 6,5 saat sürdü.

Verimli bir MYK olduğunu söyleyen CHP’li kurmaylar hemen hemen herkesin toplantıda söz aldığını, fikir alış verişinde bulunulduğunu belirtti.

Artı Gerçek’in edindiği bilgiye göre, CHP Genel Başkanı Özgür Özel toplantıda, MYK’deki görevlendirmelerle ilgili detaylı bir açıklama yaptı. MYK üyelerinin görevlerini tanımladı, beklentisini anlattı.

Özel, cumartesi günü yapılan Parti Meclisi toplantısında açıkladığı Gölge Kabinesine de talimat verdi. Gölge Kabine alanlarındaki ilgili bakanları izleyecek, o bakanlıkların görev alanlarıyla ilgili siyaset üretecek, denetim yapacak.

İL İL ÇALIŞMALAR YAPILACAK

CHP’nin yeni kadrosu yerel seçim çalışmalarına hız verdi. Aday belirleme yöntemleriyle ilgili il il çalışmalar yapılacak.

Bu kapsamda örgüt denetiminde bir ön seçim yapılması düşünülüyor. Üye bazında mevcut belediye başkanlarının memnuniyetiyle ilgili anket çalışması yapılacak.

İTTİFAK YAPILACAK MI?

Yerel seçimlerde diğer siyasi partilerle ittifak yapılıp yapılmayacağına ise CHP’li kurmaylar “İl özelinde ortak bir paydada buluşulacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek’in önümüzdeki hafta yerel seçime ilişkin bir sunum yapacağı öğrenildi.

TÜZÜK KURULTAYI

Toplantıda gündeme gelen bir diğer konuda da tüzük kurultayı oldu. Takvim sıkışık olduğundan il başkanlarıyla görüşülecek, görüşleri alınacak.

Tüzük kurultayının yapılıp yapılmayacağının kararı önümüzdeki hafta yapılacak MYK toplantısında kararlaştırılacak.

ÖZEL, İL BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞECEK

Özgür Özel, çarşamba günü genel merkezde il başkanlarıyla bir toplantı yapacak. Toplantıda yerel seçime ilişkin çalışmalar da masada olacak.

Salı günü ise, il başkanlarıyla TBMM’de basına kapalı bir grup toplantısı yapılacak. Toplantı tanışma içerikli olacak.

100. YIL AFFI

MYK’de gündeme gelen bir diğer konuda 100. Yıl affı. Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi bu konuda bir çalışma yapacak.

Öne Çıkanlar