Vatandaşlık bilgileri Telegram'dan satılıyor' iddiasına suç duyurusu ile yanıt

Vatandaşlık bilgileri Telegram'dan satılıyor' iddiasına suç duyurusu ile yanıt
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Murat Bakan'ın, kişisel bilgilerin Telegram'da satıldığı iddiasına İçişleri Bakanlığı'ndan 'suç duyurusu' yanıtı geldi. Bakan Yardımcısı Ersoy, "Bu tür dezenformasyon bilgileri yayan ilgiliyi kınıyor ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

Artı Gerçek- CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgilerinin bir internet sitesinde yayınlandığı dair bir videoyu Twitter hesabından paylaştı. Bakan, yurttaşlara ait tüm kimlik bilgileri ve devletin elinde olan özel bilgilerin bir internet sitesinden belirli bir ücretle satıldığını ileri sürdü.

CHP'li Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu etiketleyerek istifaya davet etti.

BAKAN YARDIMCISI’NDAN YANIT

CHP'li Bakan'ın bu açıklamalarına İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'dan yanıt geldi. "MERNİS, bütün milletimizin gurur duyabileceği, dünyanın en güvenli sistemlerinden biridir. Defalarca açıklama yapmamıza rağmen aynı yalan ve yanlışlarda ısrar eden Murat Bakan'a cevabımızdır" diyen Ersoy, şu açıklamayı yaptı:

"CHP Milletvekili Murat Bakan, yine bildik FETÖ taktikleriyle milletin kendisine verdiği vekaleti, milletin kafasını karıştırmak, devlete ve kurumlara güveni sarsmak için kullanarak her gün yeni bir yalanla karşımıza çıkıyor.

Keşke bu enerjisini doğru bilgiye ulaşmak için harcayan bir vekil olabilseydi.

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS), intranet (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistemdir ve her yıl düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Bugüne kadar yaptırılan sızma testlerinde, güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlarla ortaya konmuştur. Ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı tespit edilmiş, dünyanın en güvenli sistemlerinden birisidir.
MERNİS altyapısında bulunmayan bir takım sorgulama bilgilerinin MERNİS bilgisiymiş gibi sunulması, en basitinden sisteme ve verilen emeğe saygısızlıktır.

Kasıtlı olarak bu tür dezenformasyon bilgileri yayan ilgiliyi kınıyor ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz."

MURAT BAKAN: YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR

Bakan Yardımcısı Ersoy'un açıklamasına Murat Bakan'dan tepki geldi. CHP'li Bakan, "İçişleri Bakanlığı, MERNİS sisteminin verilerinin çalınması ile ilgili konuyu gündeme getirdiğim için hakkımda Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulanacakmış. Buna halk arasında 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırır' derler. Bir devlet adamının yapması gereken, konuyu ciddiye almak ve bu verilerin nasıl sızdığını araştırmaktır. Kapalı devre intranet sistemden veriler siber saldırı ile çalınmamış ise hırsız kapalı devre sistemin içinde demektir" açıklamasını yaptı. (ANKA)

Öne Çıkanlar