CHP'li Bulut ilaç kıtlığını sordu, Bakan Koca cevapladı: Süreğen bir sorun yok

CHP'li Bulut ilaç kıtlığını sordu, Bakan Koca cevapladı: Süreğen bir sorun yok
Aynı zamanda eczacı olan CHP'li Bulut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakan Koca'ya ilaç sıkıntısını sordu. Sağlık Bakanı Koca'nın yanıtı ise, 'global düzeydeki sıkıntıların' dışında, ülkede süreğen bir ilaç tedariği sorunu olmadığını söyledi.

Artı Gerçek- Eczacı olan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya eczanelerdeki ilaç bulunmamasının nedenlerini sordu.

Bulut’a yazılı yanıt veren Koca, "Ülkemizde son bir yılda piyasaya arz edilen ilaç sayısı kutu bazında bir önceki yıla nazaran yüzde 13,5 oranında artarak 2,6 milyar kutuya ulaşmış olup global düzeyde yaşanan tedarik sıkıntılarından farklı olarak ilaçların piyasaya arzında ülkemiz özelinde genele matuf ve süreğen bir sorun bulunmamaktadır" dedi.

Bakan Koca’nın yanıtını eleştiren Bulut ise Türkiye’de adı konulmamış bir ilaç kıtlığı yaşandığını söyleyerek şöyle devam etti:

'İKTİDAR KANADI SORUNU YOK SAYIYOR'

“Türkiye’de adı konulmamış bir ilaç kıtlığı yaşanıyor. Vatandaş reçetesiyle eczaneye gittiğinde bir eczaneden tüm ilaçları alması mümkün değil. Şu anda eczane raflarında beş ilaçtan bir tanesi yok. Tespit edebilen 650 kalem ilaç eczane raflarında yok. Bu ilaçların içerisinde kanser ilaçları, diyabetik ilaçlar, grip ilaçları olmak üzere aklınıza gelecek tüm gruplarda ilaç eksikliği var. Önemli hastalıklar, basit hastalıklar da dahil olmak üzere… Tüm bunlar yaşanırken iktidar kanadı bu sorunu yok sayıyor. İlaç fiyatlarına zam yaparak bu sorunu çözebileceğini zannediyor.

'KUR ORANI REEL KURUN YARISINDAN DAHA AZ'

Türkiye’de ilacın fiyatlaması Euro kuru üzerinden yapılıyor. Şu anki fiyatlandırmadaki kur oranı 7.86. Yani reel kurun yarısından daha az. O nedenle Türkiye’de yeterince ilaç üretilmiyor ya da ithal edilemiyor; bunun çözülmesi gerekiyor. Ancak ilaç sorununu yok sayarak çözme şansınız yok. Vatandaş eczanede ilaç bulamıyor; eczacı da sıkıntıda.” (ANKA)

Öne Çıkanlar