CHP’li eski vekil Öğüt’e zorla getirme kararı

CHP’li eski vekil Öğüt’e zorla getirme kararı
Eski CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt’e, Avukat Yıldırım Şahin'i darp ettiği gerekçesiyle açılan davada mahkeme zorla getirme kararı aldı.

Artı Gerçek- Cumhuriyet Halk Partisi Eski Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün, ofisine hacze gelen avukatı darp ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, Öğüt hakkında zorla getirme kararı çıktı. Ankara Barosu'nun davaya katılım talebini de kabul eden mahkeme, barolar ve diğer meslek örgütleri için emsal olabilecek karara imza attı.

Gazete Durum'dan Ekin Uluğ'un haberine göre; 2012'de gerçekleşen darp olayına ilişkin açılan dava, Öğüt'ün milletvekilliği süresince dokunulmazlığı olduğu gerekçesiyle görülemedi. Öğüt'ün milletvekilliği görevinin bitmesinden sonra görülmeye başlanan davada mahkeme, “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi gereği Öğüt'ün beraatine karar verdi. Beraat kararı sonrası Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne (İstinaf) taşınan davada karar, yeniden görülmek üzere kaldırıldı. Kaldırılan karar sonucu Ankara Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davada, Öğüt için mahkeme tarafından 20 Aralık'ta görülecek üçüncü celse için zorla getirme kararı verildi. Öğüt, 20 Aralık'ta da hazır bulunmazsa hakkında yakalama kararı çıkarılması bekleniyor.

ANKARA BAROSU DAVAYA MÜDAHİL

Duruşma sırasında Ankara Barosu da davaya “Avukat Şahin'e yönelen saldırının aslında mesleğe yönelmiş bir saldırı” olduğu gerekçesiyle katılım talebinde bulundu. Ankara Barosu'nun davaya katılma talebine mahkeme olumlu yanıt verdi. Baroların, avukatların mesleklerini icra ettikleri sırada şiddete uğramalarından ötürü açılan davalara katılım talepleri bu davaya kadar reddediliyordu.

TÜM MESLEK ÖRGÜTLERİ İÇİN EMSAL OLABİLİR

Bugüne dek avukatların şiddete maruz kaldığı davalarda “suçtan zarar gören şahsın kendisidir” gerekçesiyle baroların dahil olmasının önüne geçirilirken bu karar bir ilk niteliği taşıyor. Eğer karar, gelecekte emsal niteliği kazanırsa pek çok farklı meslek örgütünün, mesleğin icrası sırasında şiddete uğrayan kişilerin davalarına katılım taleplerinin önünü açması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Dönemin CHP'li Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, İstanbul Barosu'na kayıtlı Avukat Yıldırım Şahin’i, arkadaşının ofisine hacze geldiği gerekçesiyle darp etti. Avukat Şahin, 9 Mart 2012 tarihinde, Adli Tıp'tan aldığı darp raporuyla Ensar Öğüt hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Avukat Yıldırım Şahin, suç duyurusunda yer alan ifadesinde 8 Mart’ta Ankara 20. İcra Müdürlüğü memuru Faruk Demir ile birlikte Erol Kaya isimli şahsın işyerine hacze gittiklerini ve büroda bulunan Ensar Öğüt’ün kendisini darp ettiğini ifade etti. Ankara 20.İcra Müdürlüğü memuru Faruk Demir'in düzenlediği 2011/227 talimat numaralı haciz tutanağında hakaret ve ölüm tehdidi içeren olay, Avukat Şahin'in şu sözleriyle anlatıldı:

“Yerdeyken de yumruklamaya devam etti ve bu sırada ‘silahımı getirin vuracağım bu p..engi, sen kimsin burada muhafaza yapacaksın, o. çocuğu' dedi.”

Şahin, olay sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir şikayet mektubu yazmış, Kılıçdaroğlu mektuba yanıt vermemişti. Ankara Barosu ve İstanbul Barosu ise konuya ilişkin açıklama yapmayarak eleştirilerin hedefi olmuştu.

Şahin, olay sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir şikayet mektubu yazmış, Kılıçdaroğlu mektuba yanıt vermemişti. Ankara Barosu ve İstanbul Barosu ise konuya ilişkin açıklama yapmayarak eleştirilerin hedefi olmuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar