CİMER Erdoğan'ı yalanladı: 183 bin 934 öğrenci yurtsuz

CİMER Erdoğan'ı yalanladı: 183 bin 934 öğrenci yurtsuz
Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2021 03:54
A+ A-
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığı’nın 4 Ekim verilerine göre yurt başvurusu yapmış 183 bin 934 öğrenci hala yurtsuz.

Üniversitelerin akademik takvimi başlamasına rağmen yurt başvurusu sonuçlanmayan on binlerce öğrencinin barınma sorunu devam ediyor. Bakanlık verilerine göre yurt başvurusu yapmış 183 bin 934 öğrenci halen açıkta ve çözümsüzlükle mücadele ediyor.

Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı (CİMER) aracılığıyla yurtlardaki son duruma dair verileri talep etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığının 4 Ekim 2021 tarihi itibariyle paylaştığı verilere göre 2021-2022 öğretim döneminde devlet yurtlarına Türkiye genelinde toplam 624 bin 237 başvuru yapıldı. 16 Eylül 2021 tarihinde yapılan ilk yerleştirmede 352 bin 293 öğrenci barınma sorununu çözdü. 4 Ekim 2021 tarihi itibariyle yapılan yerleştirmeler sonunda sayı 440 bin 303’e çıktı. Bu veriler ışığında yurt başvurusu yapmış 183 bin 934 öğrencinin halen yerleşemediği ve açıkta kaldığı görülüyor.

‘YAKLAŞIK 200 BİN ÖĞRENCİ AÇIKTA’

CİMER’den gelen yanıta göre yaklaşık 200 bin öğrencinin açıkta kaldığına dikkat çeken Adıgüzel, "Değerli milletvekilleri, tabii ki her ile bir yurt yaptınız, bununla da övünüyorsunuz ama her ile bir üniversite yaparken yanına bir yurt yapmayı da düşünemediniz mi? Bence düşündünüz. Devletimizin buna gücü yetmez miydi? Elbette ki yeterdi ama siz bilerek, isteyerek Türkiye'deki binlerce genci cemaatlerin, tarikatların kucağına ittiniz. Bugün eğer Türkiye'de cemaat ve tarikatların yurt sayısı devlet yurdundan fazlaysa bunun sorumlusu on dokuz yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ BİR SORUN DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni akademik yılın açılışı nedeniyle düzenlenen törende yurt sorunuyla ilgili açıklama yapmıştı. Geçen yıl salgın sebebiyle yurtlar kapalı olduğu için bu yıl hem yeni kayıt yaptıranlar hem de geçen yıl üniversiteye başlayanların başvuru yaptığını, bunun da başvurularda belli bir yığılmayı beraberinde getirdiğini kaydeden Erdoğan, üstesinden gelemeyecekleri bir sorunla karşı karşıya olmadıklarını savundu.

Ülke genelinde yurtta kalmak için başvuran öğrencilerin neredeyse tamamının talebini karşıladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Halen inşası süren proje ve ihale aşamasında olan yurt çalışmalarımızla birlikte 110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Böylece artık yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız" dedi. 

Öne Çıkanlar