Çocuk istismarını meşrulaştırmaya kalkışan başhekim yardımcısı paylaşımını sildi

Çocuk istismarını meşrulaştırmaya kalkışan başhekim yardımcısı paylaşımını sildi
Kadınlara giyim üzerinden ettiği hakaretle hatırlanan İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal, Hiranur Vakfı'ndaki cinsel istismara dair paylaşımlarıyla tepki çekti.

Artı Gerçek - Kadınları daha önceden giyimleri üzerinden hedef alarak tepki çeken İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucu Yusuf Ziya Gümüşel'in altı yaşındaki kızını 'evlilik' adı altında cinsel köleliğe maruz bırakmasını da meşrulaştırmaya çalıştı. Uysal, ilk paylaşımı gibi bu mesajını da tepkiler üzerine sildi.

Uysal, sosyal medyadan tepki yağan paylaşımında, "Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi çünkü biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri meşru cinsellik yaşayanlar artık var Gayri meşrusuna engel ol/a/mayıp meşru yolu kapatmak hangi mantık?" iddiasında bulundu.

Uysal sonrasında da, "Hemen şunu belirteyim Gazi döneminde bu sınır 14 idi. Birçok faktörün etkisiyle o zamana göre cinsellik yaşı çok aşağıya indi. Söylediklerim, edeple, ciddiyetle konuşulacak konular. Bunlardan pedofili çıkmaz. Yaş farkı talebi yok, iki genç, yetkin iseler, zinasız yuva kurabilmeli"

Bu paylaşımlarının ardından Twitter'dan kendisine tepki gösterenlerle söz dalaşına giren Uysal, "Cinsellik yaşının bu kadar düştüğü vasatta evlilik yaşını, yetkinliği-gelişmesi erken olmuş fertler için düşürmeye karşı çıkmak, zinanın artmasını sorun olarak görmemek demektir. Zinadan yana olmayanlar çözüm arar" gibi çocuk istismarını meşrulaştırıcı paylaşımlar yaptı. Uysal, bir diğer mesajında da "Yasayla belirlenen yaş, az sayıda bazı kişiler için bedeni-ruhi yetkinlik tespiti şartı ile aşağı çekilebilmeli diyoruz. Çok katmanlı etkenler yüzünden, genel cinsellik yaşının düştüğü günümüzde bu, hem o istisna bireylerin hakkıdır hem de toplumu zina gibi bir felâkketten korur" dedi.

Uysal'a tepki gösteren bir kullanıcı "Yasalara göre marketten sigara almaya bile ehil görülmeyen bir çocuğa evlilik gibi bir kurumun sorumluluğunu yüklemekten bahsediyorsunuz farkında mısınız? Cinsellik mi sadece konu…" dedi. Bir diğeri ise "Sanırım evliliği cinsellikten ibaret gördüğü için beyefendi böyle bir yorum yapmış. Yoksa 13 yaşında bir çocuğun evlilik sorumluluğunun altından kalkabileceğini düşünmek için insanın psikoloji-sosyoloji-fizyoloji-hayat gailesi-ev geçindirme vb. kavramlardan haberi olmaması lazım" tepkisini gösterdi.

Bir diğer kullanıcı da, "Çözüm bunu kafanızda meşru bir zemine oturtmak değil sağlıklı gelişime yardımcı olacak şekilde eğitmektir. Adı evlilik olunca olay masum olmuyor. Kusura bakmayın. Çocuk onlar daha" dedi.

Uysal'ın, bu tepkiler üzerine ilk paylaşımını sildiği görüldü.

İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı, geçmişte de kadınları hedef alan şu paylaşımı yapıp silmişti: "Toplumun en zayıf yanı da en kuvvetli yanı da kadın. Konya’da bile göbeği, göğüslerinin yarısı, omuzları, bacak uyluğunun % 80’i açık tipler türedi. Bu teşhir, ‘beden görseli satma’ değil mi? Beden satmaya giden yol, fa…. yolu değil mi? Cariyeler örtünmezmiş. Cariye mi bunlar!" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar