Çorlu Tren Katliamı davasında yine karar çıkmadı... Mısra Öz: Mısra Öz: Muz cumhuriyetine çevirdiniz ülkeyi

Çorlu Tren Katliamı'na işikin görülen davada yine karar çıkmadı. Faciada oğlunu kaybeden Mısra Öz, "Adaleti biz mi sağlayalım? Muz cumhuriyetine çevirdiniz be ülkeyi!" diyerek tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen facianın davası bugün görüldü. Yedisi çocuk 25 kişinin öldüğü, 300’den fazla kişinin de yaralandığı faciaya ilişkin davanın bugünkü duruşmasında karar çıkmadı, dava yine ertelendi.

MISRA ÖZ: ADALETİ BİZ Mİ SAĞLAYALIM?

Faciada oğlunu kaybeden Mısra Öz, karar sonra adliye önünde açıklamada bulundu. Öz şunları söyledi:

"Yargı iktidarın altında ezilip geçiliyor. Bu ülkede adalet yok. İktidardaki adamın emri bekleniyor. Hiçbirinizden korkmuyorum. Hepsi bizden korksun! Adaleti biz mi sağlayalım? Muz cumhuriyetine çevirdiniz be ülkeyi! ‘Sarayın soytarısı’ deyince ‘hemen gel bunu al demesini’ biliyorlar. Soytarı bile hafif kalıyor hepsi dalkavuk!”

NE OLMUŞTU?

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı'ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7'si çocuk 25 kişi öldü, 328 kişi de yaralandı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın meydana gelmesinde kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde müdür olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

23 Kasım 2023'te görülen 17'nci duruşmada savcı mütalaasını sundu. Savcı mütalaasında, sanıklar TCDD 1. Bölge Demiryolu Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ve Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat’ın kaza tarihindeki bulunduğu görev ve sorumlulukları bakımından 30 Mayıs 2018 tarihli "sel, heyelan ve taş düşmesi" konulu yazıyı düzenleyip imzalamaları, yazıya istinaden denetleme görevlerini yerine getirmediğine işaret etti. Kaza günü hava durumunun takip edilerek gerekli kontrollerin yapılması halinde ray altındaki boşalmanın öngörülebileceği belirtilen esas hakkındaki mütalaada savcı, bu üç sanığın bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmaları nedeniyle cezalandırılmalarını istedi.

Aralarında dört mühendisin de bulunduğu diğer 10 sanığın ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan cezalandırılmalarını talep edildi.

DÖNEMİN TCDD MÜDÜRÜ, GENEL MÜDÜRLÜĞE ATANDI

Çorlu Tren Katliamı sırasında TCDD Taşımacılık AŞ’nin müdürü olan ve ihmallerden sorumlu tutulan Veysi Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla, TCDD Genel Müdürlüğü ve yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Karar, katiamda katledilenlerin aileleri tarafından tepkiyle karşılandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar