Çorlu tren katliamının tek tutuklu sanığı tahliye edildi

Çorlu tren katliamının tek tutuklu sanığı tahliye edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Yedisi çocuk 25 kişinin öldüğü Çorlu Tren Katliamı'nın tek tutuklu sanığı dönemin TCDD 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu tahliye edildi.

Artı Gerçek-Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü’nde, 8 Temmuz 2018’de meydana gelen tren katliamında yedisi çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 300’den fazla kişi ise yaralandı.

Çorlu Tren Katliamı'na ilişkin açılan davanın 11. duruşmasında mahkeme heyeti, dönemin TCDD 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan tutuklanmak üzere yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Karasu bu karardan 5 gün sonra avukatıyla Çorlu Adliyesi’ne geldi. Karasu ifadesinin ardından cezaevine gönderildi.

YURT DIŞI YASAĞIYLA TAHLİYE KARARI

Mümin Karasu’nun avukatı tarafından tutukluluğuna itiraz edildi. Dilekçe hakkında yazılı mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı, kararın yasaya uygun olduğunu ve itirazın reddini talep etti. İtirazı inceleyen Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise Karasu’nun tutukluluğuna yapılan itirazı kabul ederek, yurt dışı yasağıyla tahliyesine karar verdi.

Tahliye gerekçesinde, “… sanığın 10/10/2022 tarihinde bizzat adliyeye gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı, bu hali ile kendisinin bizzat teslim olması karşısında kaçak durumda bulunmadığı, yine dosyaya tensip incelemesinden sonra ve duruşmada yeni delilin dahil olmadığı, dosyanın suç tarihinin 2018 olduğu, aynı suç isnatları ile birden fazla sanığın tutuksuz olarak yargılandığı, dosyanın bulunduğu aşama ve suç tarihi itibariyle müdahale edilebilecek delil de bulunmadığı ve tutuklamanın bir tedbir olduğu hususları göz önüne alınarak sanık müdafisinin itirazının kabulüne ve sanık Mümin Karasu’nun tahliyesine…” ifadelerine yer verildi.

‘ADALETİNİZ BATSIN!’

9 yaşındayken tren faciasında yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel'in annesi, Mısra Öz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karar tepki gösterdi. Mısra Öz, paylaşımında şunları yazdı:

"5 yıldır ölüp ölüp dirildiğimiz şu hayatta, tutunduğumuz tek şey adalet oldu. 25 kişinin ölümüne, 5 yıl sonra bir kişiyi zoraki tutukladınız. Bir sonraki celseye kadar bile sürmedi! Adaletiniz batsın! Bu ülkede ölene de kalana da sahip çıkamayan herkesin Allah belasını versin!"

NE OLMUŞTU?

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü'nde, 8 Temmuz 2018'de Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu raylardan çıkıp devrildi. Tren katliamında 7'si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 300'den fazla kişi ise yaralandı.

Katliamın yaşandığı dönemde TCDD 1. Bölge Bakım Müdürü olan Mümin Karasu, TCDD Genel Müdür Danışmanı olarak göreve atanmıştı. Aileler atamaya sert tepki göstermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar