Mağdur ailelerin avukatlarına polis telefonu: Hakkınızda soruşturma başlatıldı

Mağdur ailelerin avukatlarına polis telefonu: Hakkınızda soruşturma başlatıldı
Çorlu tren katliamında mağdur ailelerin avukatlarından bazılarını arayan polislerin soruşturma açıldığı bilgisini aktardığı öğrenildi. Avukatlar ise resmi bir tebligat olmadığını belirtti.

Rıfat DOĞAN 


ARTI GERÇEK- Çorlu tren katliamıyla ilgili davada duruşma salonuna mağdur ailelerin alınmaması üzerine duruma itiraz eden bazı avukatların, polisler tarafından arandığı ve haklarında soruşturma başlatıldığı bilgisinin iletildiği öğrenildi. 

25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin de yaralandığı Çorlu tren katliamıyla ilgili davanın ilk duruşması geçen hafta 3 Temmuz’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlamış ancak mahkeme heyetinin dosyada çekilmesi nedeniyle kısa bir süre sonra bitmişti. 

BAZI AİLELER DURUŞMA SALONUNA ALINMAMIŞ, AVUKATLAR BUNA İTİRAZ ETMİŞTİ

Duruşma başlamadan mağdur ailelerin bir bölümü salona girerken bir bölümü ise içeriye alınmamıştı. Kapıların kilitlenmesi ve ailelerin dışarda bırakılması üzerine içerideki aileler de mahkeme heyetine tepki göstermiş, bu durum protesto edilmişti. 

Duruşma ailelerin salona alınmaması nedeniyle başlayamazken, bu esnada mağdur ailelerin avukatlarıyla polis arasında gerginlik çıkmış ve polis hem aileleri hem de avukatları darp etmişti. 

MAHKEME DOSYADAN ÇEKİLMİŞTİ

Avukatlar daha sonra kendilerini darp eden polis görevlileri hakkında suç duyurusu yapılmasını talep etmiş ve mahkemenin de bu olayda sorumluluğunun olduğunu belirtmişti. Savcılık polis görevlileri hakkında suç duyurusu yapılmasını mütalaa ederken, mahkeme heyeti ise dosyadan çekilme kararı almıştı. 

AVUKATLARI ARAYAN POLİSLER: HAKKINIZDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Duruşmadan bir hafta sonra polisler tarafından aranan bazı avukatlara "kamu malına zarar vermek suçlamasından" soruşturma başlatıldığı bilgisi iletildi. Arayan polislerin, avukatların soruşturma dosya numarası istemesi ve Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alındı mı sorusuna karşılık "bu konuda bir bilgimiz yok" şeklinde yanıt verdiği kaydedildi. 

Aranan avukatlar, kendilerine açıldığı belirtilen soruşturma ile ilgili herhangi bir tebligat yapılmadığını belirtti. 

Öne Çıkanlar