Cumartesi Anneleri’ne polis müdahalesi: 13 kişi gözaltına alındı

Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri'ne polis müdahale etti,13 kişi gözaltına alındı. Müdahale sonrası konuşan HDP'li Musa Piroğlu, “AYM kararı ihlal ediliyor. Meydan annelerindir. Burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemlerinin 942’nci haftasında, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Ancak annelerin eyleminden önce polis, gözaltı araçları ve çevik kuvvet polislerinin takviyesiyle meydandaki ablukayı artırarak, açıklamaya izin vermedi.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen annelerin açıklama yapmasına izin vermeyen polis, ardından Yeşil Sol ve Gelecek partisi milletvekili adayı Zekine Türkeri ve DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren’in de bulunduğu toplamda 13 kişiyi gözaltına aldı.

'YASAYI İHLAL EDİYORLAR'

Müdahale sonrası HDP Milletvekili Musa Piroğlu açıklamalarda bulundu. Piroğlu açıklamasında, “Anayasal haklarını kullanmak Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak için toplanan insanlar polis zoruyla engellendi ve gözaltına alındı. AYM’nin Maside Ocak kararından sonra açıklama yapılmasının hukuka uygun olduğunu yasaklamanın da Anayasaya aykırı olduğunu duyurdu. Beyoğlu Kaymakamlığı ve emrindeki polisler açıkça burada yasayı ihlal etmiştir. Kayıplar devam ediyor. Kürt iş insanı gözaltına alındı ve kaybedildi. Onlarca insan hala kayıp ve biz kayıplarımızın bulunmasını isterken bu çürük düzenin de değişmesini talep ediyoruz. Annelerin açıklaması nettir burada olmaya devam edecekler. Kayıpları da kaybedenleri de bulup hesaplaşacağız” ifadelerini kullandı.

‘ASLA AMA ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Cumartesi Anneleri/ İnsanları’nın engellenen basın açıklamasında ise tüm müdahalelere yönelik Beyoğlu Kaymakamlığı’na ‘açık bir ödev yüklenmiştir’ sözleri yer alırken, “Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha geri dönemeyenlerin aileleri, insan hakları savunucuları olarak buradayız. 942. haftamızda bir kez daha ilan ediyoruz: “Kayıplarımız nerede” diye haykırmaktan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.

İHD AÇIKLAMA YAPTI:GÖZALTILAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplar Komisyonu üyesi Sebla Arcan açıklama öncesi “Hukukun tamamen ilga edildiği koşullarda arkadaşlarımız gözaltına alındı’ dedi.

Basın açıklamasını okuyan İlkbal Eren, “Uluslararası kararları gözeterek Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istiyoruz. Bizi engelleyip gözaltına alanlar, bu yasayı resmen ihlal ediyorlar. Anayasa bizi bağlamaz diyenler ise şimdi bize özgürlük vaadediyor bu iki yüzlülükten vazgeçin. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” ifadelerini kullandı.

‘HUKUK VARMIŞ GİBİ ADALET ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Açıklamada konuşan kayıp yakını Hüseyin Ocak, “98’li yılların konseptine döndük. Hak arayanlara topyekün savaş açmış durumdalar. Anayasa ihlal edilerek yakınlarımız yine gözaltına alındı. Son kaybımız bulunana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz ve biz yine hukuk varmış gibi adalet aramaya devam edeceğiz, engelleyemeyecekler” diye konuştu.

'KAYIPLARIN ARANMASI DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR'

Son olarak söz alan HDP vekili Musa Piroğlu ise “insan hakları savunucularının gözaltına alındığı basının engellediği ülkede kimsenin özgürlüğü yoktur. Kayıpların aranması demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Sonuna kadar yanında olacağız” dedi.

Öne Çıkanlar