Daha İyi Yargı Derneği: Makul sürede ve adil yargılanmıyoruz

Daha İyi Yargı Derneği: Makul sürede ve adil yargılanmıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Anayasa Mahkemesi ve Adalet Bakanlığı istatistiklerini değerlendiren Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Avukat Mehmet Gün, "Makul sürede ve adil yargılanmıyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi’nin 2012’den bu yana verdiği 30 binden fazla ihlal kararının yüzde 77’den fazlası adil yargılanma hakkı, yüzde 60’ından fazlası makul sürede yargılanma hakkı ile ilgili.

Anayasa Mahkemesi verileri ve açıklamaları ışığında Adalet Bakanlığı istatistiklerini değerlendiren Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün, AYM'de hâkim başına sadece 300 dosya düştüğünü belirtti. Gün, bu sayının Yargıtay’da 1051, Danıştay’da 656, istinaf mahkemelerinde 708 ve ilk derece mahkemelerde 1073 olduğuna dikkat çekti.

'66 BİN BAŞVURUDA 32 BİN KABUL EDİLEMEZLİK'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın, bireysel başvuruların dörtte üçünün “adil yargılanma hakkı”na ilişkin olduğunu söylediğini hatırlatan Gün, şu değerlendirmede bulundu:

“2021 yılı Adalet İstatistiklerine göre Anayasa Mahkemesi, toplam 66 bin 121 bireysel başvurunun 32 bin 826’sını kabul edilemezlik, 404’ünü idari ret kararı vererek elemiş. Esastan incelediği başvuruların ise 11 bin 830 adedinde en az bir hakkın ihlal edildiğine, 11 bin 45’inde ise adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vermiş. Anayasa Mahkemesi içtihadına göre makul yargılama süresi dört yıl. Bu süreyi aşan her dava, makul sürede yargılanma hakkını ihlal ediyor. Aynı içtihada göre neredeyse her davada makul süre aşılıyor. Çünkü her davada ilk derece, istinaf ve temyiz aşamaları rahatlıkla dört yılı buluyor, ticari davalar ve ağır ceza davaları ilk derecede ortalama dört yıl civarında sürüyor, temyizden geçerek kesinleşmesi ise 10 seneye varıyor. Bozma kararı verilen durumlarda bu süreler kolaylıkla ikiye katlanıyor. Veriler gösteriyor ki mahkemelerimiz makul sürede ve adil yargılayamıyor!”

2021'DEKİ 3 MİLYON 299 BİN DAVA DEVRETTİ

Avukat Gün, makul sürede yargılayamama gerçeğinin Türkiye’nin sistematik bir yargı sorunu olduğunu vurguladı. Gün şöyle devam etti:

"Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre, mahkemelerin ellerindeki işlerin yaklaşık yüzde 35’ini sonraki yıllara devretmesinden, ortalama bir davanın beş ila dokuz yıl civarında süreceği kestirilebilir. Nitekim 2021 yılındaki 11 milyon 651 bin dosyanın 3 milyon 299 bini, 2022’ye devretti. Yargılamaların makul sürede bitirilmemesi, yargıda geniş bir yelpazeye yayılan yapısal sorunların ortaya çıkardığı bir sonuç. Bunlar ana hatları ile meslek mensuplarının keyfiliği, hesap vermezliği ve itibar edilmezliği, mahkemelere yapılan açıklamalara güven duyulmaması, delillerin kalitesiz ve yetersiz, toplanmasının yavaş ve gecikmeli, nihayetinde yeterince tartışılmıyor olması, yargılama süreçlerinin ve alışkanlıklarının hantallığı, uygulayıcıları kısıtlar ve keyfiliğe zorlar nitelikte olması, sistemin ‘tek celse’ ilkesini gerçekleştirmekte yetersiz kalması ile arkaik ve yozlaşmış yargılama usulü kuralları, kemikleşmiş alışkanlıklar ile yargı sisteminin kötü ve keyfi idaresinin yargı sistemini felç etmesi olarak özetlenebilir.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar