Davutoğlu: Erdoğan haccı boykot etmek istedi, 'olmaz' dedim

Davutoğlu: Erdoğan haccı boykot etmek istedi, 'olmaz' dedim
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a tepki için haccı boykot etmek istediğini söyledi.

Artı Gerçek - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı canlı yayında Dışişleri bakanlığı dönemine dair ifadelerde bulundu.

Davutoğlu, dönemin başbakanı Erdoğan’ın, Suudi Arabistan yönetiminin, Abdülfettah es-Sisi’nin Mısır’daki darbesine destek vermesinden dolayı “Haccı boykot edeceğiz” dediğini söyledi:

'MISIR ARAP DÜNYASININ BEYNİDİR'

“Ben ben barış diplomasisi uygulayan biriyim. Hiçbir zaman gerilimin yanında olmadım. Tam da darbeyle kurban bayramı arasındayız, Sayın Erdoğan, ‘Ahmet bey, Suudi Arabistan’ın Mısır’a verdiği destek dolayısıyla haccı boykot edeceğiz’ dedi. ‘Sayın başbakanım olmaz’ dedim. Mısır’ın adı Arap dünyasında Arapların beynidir. Mısır nereye doğru giderse Arap beyni oraya hareket eder. Demokrasiyi koruyabilseydi Mısır, şu an Arap dünyasında demokratikleşme trendi olurdu. İzin vermediler çünkü demokrasi ve halkların hakim olduğu bir yönetimden herkes korkar.

Eğer Mısır’da demokrasi yerleşebilmiş olsaydı ve burada da Müslüman Kardeşler benim tavsiye ettiğim -bizim demeyeceğim- yollarla bütün taraflarla sağlıklı ilişkiler kurabilseydi ve birileri gaz vermemiş olsaydı, bu tabir kullanıldığı için söylüyorum, başka türlü seyredebilirdi.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar