DBP ve HDP heyeti Pazarcık'ta: 'Devlet enkaz altında kaldı'

DBP ve HDP heyeti Pazarcık'ta: 'Devlet enkaz altında kaldı'
Yayınlanma:
A+ A-
HDP ve DBP'li heyet Maraş'taki ikinci depremin merkez üssü Pazarcık'a gitti. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, insanların kendi çabalarıyla yakınlarını enkaz altından kurtardığını söyledi, "Devlet enkaz altında kaldı" dedi.

Artı Gerçek - Demokratik Bölgeler Partisi DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Sezai Temelli, Fatma Kurtulan, Mehmet Rüştü Tiryaki, Dilan Dirayet Taşdemir, Zeynel Özen, Mahmut Toğrul ve Murat Sarısaç, ikinci depremin merkez üssü olan Maraş'ın Pazarcık ilçesinde incelemelerde bulundu.

DBP ve HDP heyeti, derme çatma çadırlarda bekleyişini sürdüren halkla bir araya gelerek, yaşadıkları mağduriyeti dinledi. Heyet, yaptıkları incelemeler ardından enkaz bölgesinde açıklama yaptı.

'NEREDEYSE BÜTÜN BİNALAR YIKILMIŞ'

DBP'li Aydeniz, ilçede yıkılmayan, hasar görmeyen bir yapının kalmadığına dikkat çekerek, “Pazarcık’ta neredeyse bütün binalar yıkılmış ya da hasar görmüş. Enkaz altında halen insanların olduğunu görüyoruz. Bazı yerlerde tek bir çalışma yok. ‘Devlet nerede?’ diyorlar. 36 saat içerisinde gereken çalışma yapılmadı. İlk dakikadan itibaren insanların enkazdan canlı çıkarılması olasılığı çok yüksekken bunun yapılmadığını gördük. Arkamızdaki enkazda da insanlar var. Buradan şunu çok net ifade etmek isterim ki bu depremde devlet enkaz altında kaldı” dedi.

‘İKTİDARIN YAPTIĞI BİRŞEY YOK’

AKP yetkililerinin “Her noktadayız” açıklamalarına tepki gösteren Aydeniz, “En çok övündükleri şey yaptıkları yol ve rezidanslar. Görün her yerde ilk yıkılanlar bunlar oldu. İnsanlar kendi çabaları ve dayanışmaları ile şimdiye kadar enkaz altındaki insanları kurtarmışlar. Bu devletin, bu iktidarın burada yaptığı bir şey yok” diyerek tepki gösterdi. (MA)

Öne Çıkanlar