Ünlü Kürt iş insanı Ulukaya'dan depremzedelere 2 milyon dolarlık yardım

Ünlü Kürt iş insanı Ulukaya'dan depremzedelere 2 milyon dolarlık yardım
Yayınlanma:
A+ A-
ABD’de yaşayan Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya Türkiye ve deprem bölgesine ilk etepta 1 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı. Chobani yoğurtlarının kurucusu Ulukaya ilerleyen günlerde 1 milyon dolar daha bağışlayacağını da söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye ve Suriye'de binlerce kişinin öldüğü Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından hayırseverlerden depremzedelere yardımlar gelmeye devam ediyor. ABD’de yaşayan ve ünlü Chobani Yogurt markasının sahibi Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya Türkiye ve bölgedeki depremzedelere toplam iki milyon dolarlık yapacağını açıkladı.

Ulukaya Türkiye için açılan "Turkish Philanthropy Funds Turkiye Earthquake Relief Fund" için (Türk Hayır Fonları Türkiye Deprem Yardim Fonu -TPF) ilk etapta 1 milyon dolar bağış yaptığını ilerleyen günlerde 1 milyon dolarlık bir yardım daha yağacağını duyurdu.

Kürt iş insanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada herkesi TPF’nin yardım kampanyasına katılma çağrısı yaparak “Türkiye’deki depremde TPF’nin yardım kampanyasına herkesi desteğe çağırıyorum. Ben ilk etapta 1.000.000 USD bağışlıyorum. Ayrıca bağışların toplamına eşdeğerde 1.000.000 USD'ye kadar ilave bir bağışta daha bulunacağım. Türkiye'ye hep beraber yardım edelim!”" dedi.

1972’de Erzincan’da dünyaya gelen ve ABD’de Chobani Yogurt şirketi kurarak dünyanın en zengin iş insanları içerisine giren Ulukaya 2014 yılında da Birleşmiş Milletler üzerinden Kobani’ye 2 milyon dolar bağışlamış, bu yıl da Bill Gates’in çağrısıyla servetinin yarısını mültecilere bağışlamak için “Tent” adlı bir vakıf kurmuştu. Amerikan Türk Derneği, Ulukaya’yı mülteci krizinin yarattığı insanlık dramını hafifletmeye yönelik politikalara olan desteği nedeniyle "İnsani Yardım" ödülüne layık bulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar