DEDAŞ, Ceylanpınar'da iki mahallenin elektriğini kesti, mahalleli suç duyurusunda bulundu

DEDAŞ, Urfa Ceylanpınar'da bazı abonelerin borçlu olmasını gerekçe göstererek, 2 bin 500 kişinin elektriğini kesti. Bu nedenle susuz da kalan mahalleli suç duyurusunda bulunurken, avukat Hamdullah Korkmaz, "21'inci yüzyılda Kerbela yaşatıyorlar" dedi.

Ali GÜZEL


URFA - Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinin kırsal Yoncalı ve Yeşiltepe mahallerinin elektriğini bazı abonelerin borçlu olması nedeniyle kesti. Mahalle sakinleri, DEDAŞ il ve ilçe müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Hamdullah Korkmaz, “İnsanlar hem elektriksiz hem susuz kaldı. 21. yüzyılda Kerbela yaşatıyorlar” diyerek DEDAŞ'a tepki gösterdi.

Sıcaklığın 45 dereceyi bulduğu Urfa'da DEDAŞ'ın elektrik kesintileri halkı bıktırdı. Dört gündür elektrik verilmeyen Ceylanpınar’ın kırsal Yoncalı ve Yeşiltepe mahallesi sakinleri Ceylanpınar Adliyesi’ne giderek, DEDAŞ il müdürü ve ilçe müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu. Mahalle sakinleri, TCK'nın 113. maddesindeki “kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" suçunu gerekçe gösterdi.

'İNSANLARA ZULÜM EDİYORLAR'

Artı Gerçek’e konuşan avukat Hamdullah Korkmaz, bazı abonelerin borçlu olmasından dolayı her iki mahallenin elektriğinin tamamen kesildiğini anlattı. Korkmaz, "Bireysel olarak elektriği keseceğine, toplu bir şekilde kesip insanlara tarihin en yüksek sıcaklarının yaşandığı bir dönemde böyle bir zulüm ediyorlar. Hem elektriksiz hem susuz kaldı insanlar. Temel yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyorlar. Bu insanlara bizim gözümüzün önünde 21'nci yüzyılda bir Kerbela yaşatıyorlar" dedi.

'YAŞLILAR VE HASTALAR VAR'

Her iki mahallede yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşadığını belirten Korkmaz, şöyle konuştu:

"Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği borçlu abonelerin elektriğinin nasıl kesileceğini açık bir şekilde düzenliyor. Bir şahsın borcu varsa ancak ilgili şahsın elektriği kesilebilir. Ancak bunlar hem vatandaşı birbirine düşürmek hem bir kaos yaratmak için toplu halde elektrikleri kesme yoluna gidiyorlar. Perşembe günü saat 18.30'dan beri her iki köyde mesken abonelerinin hiçbirinin elektriği yok. Bu köylerde yaşayan yaşlı ve hasta insanlar, solunum cihazına bağlı bireylerin tamamı dört gündür büyük bir zulüm ve eziyet çekiyorlar.

Biz bu sebepten dolayı DEDAŞ'ın il müdürü ve DEDAŞ'ın Ceylanpınar ilçe müdürü hakkında, TCK'nın 113'üncü maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunduk Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı'na. Bu şahısların gözaltına alınmalarını, tutuklanmalarını talep ettik. Ayrıca köyler adına da ihtiyati tedbir amaçlı davalar açtık. Bu davalarda mahkemeden elektriğin yeniden tesisi hakkında ihtiyati tedbir kararı talep ettik.”

Öne Çıkanlar