DEM Parti’den Şenyaşar'a destek: Bu talep hepimizin vicdanına sesleniyor

DEM Parti’den Şenyaşar'a destek: Bu talep hepimizin vicdanına sesleniyor
DEM Partili vekiller, Ankara'da Adalet Nöbeti'ne devam eden Emine Şenyaşar'a destek ziyaretinde bulundu. Burada konuşan Sezai Temelli, "Emine annenin adalet talebi hepimizin vicdanına sesleniyor" dedi.

Artı Gerçek - Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti, 87’nci gününde Adalet Bakanlığı önünde devam etti.

Şenyaşar’a bugünkü eyleminde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Sevilay Çelenk, Sezai Temelli ve Perihan Koca da destek verdi.

'HEPİMİZİN VİCDANINA SESLENİYOR'

Şenyaşar ailesinin vermiş olduğu adalet mücadelesinin önemli bir mücadele olduğunu söyleyen Temelli, şunları söyledi:

"Şenyaşar ailesinin yaşamış olduğu acılar derin yaralar bıraktı bu toplumda ve büyük bir adaletsizlikle karşı karşıyayız. Uzun bir zaman geçmesine rağmen hukuk ve adalet adına bir adım atılmıyor. Aile mağdur edilmeye devam ediliyor. Emine annenin adalet talebi hepimizin vicdanına sesleniyor. Her zaman olduğu gibi Emine Şenyaşar’ın yanındayız. Adalet Bakanlığı önündeyiz ama maalesef Adalet Bakanlığı, bu ülkede adalete dair ne varsa sırtını dönmüş bir bakanlıktır.

Kendisi bunca adaletsizlik varken söz kurmak yerine yeni adaletsizliklere kapı aralamaya devam ediyor. Bugün partimize yönelik kapatma açıklamalarından tutun da hasta tutsaklar konusunda adım atmamasına kadar neredeyse ülkedeki bütün adaletsizliklerin müsebbibi olmuş bir bakanlıktan söz ediyoruz."

'BAKANLIK GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİ'

Temelli’nin ardından konuşan Perihan Koca ise şöyle konuştu:

"Adalet Bakanlığı önünde bir utanç tablosuyla karşı karşıyayız. Adaletin en çok olması gereken yerde bu halkın adalet feryadına gözünü, kulağını kapatmış bir utanç tablosuyla karşı karşıyayız. Bu utanç ve suç tablosuna son verilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Emine annemiz haftalardır bakanlık önünde adalet çığlığını büyütüyor ancak yalnız bırakılmış durumunda.

Bu feryada ses vermeye başta emek ve demokrasi güçlerini çağırıyoruz. Nasıl ki Van’da halkın iradesini işgal etmeye gasp etmeye çalışan o suç planına karşı emek ve demokrasi güçleri halkın iradesine sahip çıktıysa bugün Şenyaşar ailesiyle dayanışmak önemli bir görevdir. Bizler dayanışmaya devam edeceğiz, Adalet Bakanlığı görevini yerine getirmelidir."

'EMİNE ANNENİN ADALET ARAYIŞININ YANINDAYIZ'

Sevilay Çelenk ise şu ifadeleri kullandı:

"Toplum vicdanını derinden yaralayan bir duyarsızlık haliyle karşı karşıyayız. Bu duymama hali bu toplumu yozlaştırılıyor. Adaletsizliğin bu kadar sıradanlaştığı ve görmezden gelindiği yerde toplum yozlaşıyor. Hep birlikte Kaybediyoruz. Ferit Şenyaşar vekilimiz her fırsatta Meclis gündeminde bu adalet arayışını dile getirmeye çalışıyor.

Bunların birinde tam gerçekleşme biçimini tüm Meclis’e anlattığında iktidar partisi sıralarındaki grup sözcüleri ‘Bu anlatılanlar bu kürsünün makamına yakışmadı’ dedi. O kadar acı bir şey ki orada bir hakikat dile getiriliyor ve korkunç bir trajedi yaşanmış ama o korkunçluğun dile getirilmesi aykırı bulunuyor. Bunun son bulmasını istiyoruz. Emine annenin adalet arayışının yanındayız.” (MA)

Öne Çıkanlar