Demirtaş bir dizi öneri paylaştı ve sordu: Erdoğan'ın nerede olduğunu bilen var mı?

Demirtaş bir dizi öneri paylaştı ve sordu: Erdoğan'ın nerede olduğunu bilen var mı?
Deprem arama kurtarma çalışmaları için bir dizi öneri sıralayan Selahattin Demirtaşi "85 milyon tek yürek olmuş, tek adam sisteminin hantallığını, beceriksizliğini, rezaletini aşarak kardeşlerini kurtarmaya çalışıyor" diye isyan etti.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevi'nde tutulan eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Maraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından 'tek adam sistemine' isyan etti. Demirtaş, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, on binlerce insanın hâlâ enkaz altında olduğunu belirterek "85 milyon tek yürek olmuş, tek adam sisteminin hantallığını, beceriksizliğini, rezaletini aşarak kardeşlerini kurtarmaya çalışıyor" dedi.

Demirtaş, "Hâla yapılabilir" diyerek bir dizi önlem önerisini paylaştı; "Cumhurbaşkanı, koordinasyon merkezinden bir dakika bile ayrılmamalı, saat başı açıklama yaparak halkı bilgilendirmeli, uyarı ve duyurular yapmalı, halka moral vermeliydi. Nerede olduğunu bilen var mı?" diye sordu.

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"1- Felaketin ilk anından beri seferber olup kurtarma, yardım ve dayanışma çalışmalarına katılan herkesi kutluyoruz. Çok zor bir gündü. Emekleriniz çok değerli, sağ olun, var olun. Ne var ki daha fazlası lazım çünkü on binlerce insan halen enkaz altında.

2- 85 milyon tek yürek olmuş, tek adam sisteminin hantallığını, beceriksizliğini, rezaletini aşarak kardeşlerini kurtarmaya çalışıyor.

3- İlk anda seferberlik ilan edilmeliydi, halen yapılabilir. Halen hiçbir çalışma yapılmayan yüzlerce bina var. Yıllardır halkın kanını emen devasa inşaat firmalarının tüm iş makineleri, el konularak deprem bölgesine gönderilmeliydi, halen yapılabilir.

4- Deprem bölgesine giden tüm kara yolları sivil araç geçişine kapatılarak sadece kurtarma ve yardım ekiplerinin geçişi sağlanmalıydı, halen yapılabilir.

5- AFAD Başkanı, saat başı IBAN verip para toplama telaşına gireceğine, gönüllüleri organize ederek deprem bölgesine götürmeliydi, halen yapılabilir. Dünden beri topladığınız para mı enkaz altındaki kardeşlerimizi kurtaracak!

6- Cumhurbaşkanı, koordinasyon merkezinden bir dakika bile ayrılmamalı, saat başı açıklama yaparak halkı bilgilendirmeli, uyarı ve duyurular yapmalı, halka moral vermeliydi. Nerede olduğunu bilen var mı?

7- Dün gece enkazlardan çığlıklarını duyduğumuz kardeşlerimiz, herkesi dayanışmaya ve ortak akılla hareket etmeye çağırıyor. Lütfen daha fazla dayanışma ve daha fazla koordinasyonla, en azından bugün kurtarabileceğimiz kardeşlerimizi kurtaralım." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar