Deniz kaynaması nedir? Deprem belirtisi mi? İstanbul Yenikapı'da deniz kaynamasının nedeni nedir?

Deniz kaynaması nedir? Deprem belirtisi mi? İstanbul Yenikapı'da deniz kaynamasının nedeni nedir?
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş'ta yaşanan depremler sonrası İstanbul depremi için endişeler arttı. İstanbul Yenikapı'daki deniz kaynaması görüntüsü merak uyandırdı. Peki deniz kaynaması nedir? Deprem belirtisi mi? İstanbul Yenikapı'da deniz kaynamasının nedeni nedir?

Artı Gerçek - Maraş'ta 9 saat arayla yaşanan iki büyük deprem 10 kentte de yıkıma yol aştı.

İki büyük depremin ardından Marmara depremi konusundaki endişeler arttı. Uzmanlar Maraş'taki depremlerin İstanbul depremini tetiklemeyeceğini ancak o bölgede her an bir deprem olabileceğini vurgularken son olarak Yenikapı'da görülen deniz kaynaması endişeleri artırdı.

Sosyal medyada yayılan görüntüler, İstanbul Yenikapı deniz kaynaması ile ilgili sorgulamalara neden oldu. Peki, deniz kaynaması nedir? İstanbul Yenikapı deniz kaynaması depreme işaret mi?

DENİZ KAYNAMASI NEDİR? NEDEN OLUR?

İstanbul'un Eminönü ile Zeytinburnu ilçeleri arasında yer alan Yenikapı'da denizde görülen bir değişiklik sosyal medyada gündem oldu. Fokurdayarak kaynayan deniz suyu kısa sürede infiale neden olurken vatandaşlar, deniz kaynamasının depremle bağlantılı olup olmadığını merak ediyor. İstanbul Yenikapı deniz kaynaması nedenleri ise henüz bilinmiyor.

1969 yılında da Portekiz'de meydana gelen 7.9 şiddetindeki deprem ve tsunami ile 2016 yılında Yeni Zelanda'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından denizde benzer görüntülere rastlandığı öne sürüldü. Ancak kimyasalların veya ani sıcaklık değişimlerinin de bu manzarayı oluşturabileceği belirtiliyor.

DENİZ KAYNAMASI DEPREMİN BELİRTİSİ MİDİR?

Konuya ilişkin açıklama yapan deprem ve yer bilimi uzmanları, Maraş'tan geçen fay hattını İstanbul'dan geçen hattı etkilemeyeceğini belirtse de Marmara Bölgesi'ndeki büyük deprem hakkında yıllardır yapılan uyarıların dikkate alınmadığını ve yakın zamanda İstanbul merkezli şiddetli deprem yaşanabileceği ihtimalinin altını çizdi.

Ancak bu, Yenikapı'daki deniz kaynamasının deprem belirtisi olduğu anlamına gelmiyor. Deniz kaynamasının sebebinin ne olduğu henüz bilinmezken vatandaşlar, söz konusu bölgede jeolojik araştırma yapılması için talepte bulundu. (HABER EMRKEZİ)

Öne Çıkanlar