Deniz Poyraz davasında karar: Onur Gencer'e ağırlaştırılmış müebbet ve 9 yıl hapis cezası

Deniz Poyraz davasında karar: Onur Gencer'e ağırlaştırılmış müebbet ve 9 yıl hapis cezası
HDP il binasına yaptığı saldırıda Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer'in yargılandığı dava bugün İzmir'de görüldü. Gencer ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 9 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Artı Gerçek - HDP İzmir il binasına silahlı saldırı gerçekleştirerek Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 7’nci duruşması bugün görüldü. Gencer ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 9 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Aliağa Şakran Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde bulunan salonda görülen dava öncesinde HDP İzmir İl Örgütü, basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Burada konuşan Mithat Sancar, olayın gerçekleştiği andan itibaren gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye yönelik sistematik bir faaliyet yürütüldüğünü söyledi. Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde, üçüncü büyük partisinin il binasında katliam amacıyla cinayet işlemenin tek başına yapılamayacağını söyleyen Sancar, başlı başına bu durumun, cinayetin siyasi ve örgütlü bir eylem olduğunu gösterdiğini vurguladı.

TBB ÜYELERİ VE VEKİLLER SALONA ALINMADI

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Erinç Sağkan, TBB temsilcileri, baro başkanları ve duruşmaya katılmak isteyen milletvekilleri duruşma salonuna alınmadı. Bu durumu protesto için kampüs önünde oturma eylemi yaptı.

SANCAR: GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKMASINA KARŞI SİSTEMATİK FAALİYET YÜRÜTÜLÜYOR

Duruşma öncesi yapılan açıklamada konuşan HDP'li Mithat Sancar, gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye yönelik sistematik bir faaliyet yürütüldüğünü vurguladı. Sancar, şöyle konuştu:

"Olayın gerçekleştiği andan itibaren soruşturma aşamasında gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye yönelik sistematik bir faaliyet yürütülüyor. Bu cinayet sıradan bir cinayet değildir. Bir kişinin hiç tanımadığı bir insanı hunharca, canavarca katletmesi ancak siyasi nedenlerle açıklanabilir. Çünkü katlettiği kişi, Deniz Poyraz yoldaşımızın bulunduğu bina, Türkiye’nin 3'üncü büyük partisinin il binasıdır. Bu şehir Türkiye’nin 3’üncü büyük şehridir. Bu şehrin göbeğinde Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin il binasına girip katliam amacıyla bir cinayet gerçekleştiren kişi tek başına olamaz."

'CİNAYET SİYASİ VE ÖRGÜTLÜ'

"Başlı başına bu durum, bu cinayetin siyasi ve örgütlü bir eylem olduğunu gösteriyor. Ama soruşturma aşamasında kolluk bütün bağlantıları gizlemek ve bu katliamı münferit bir olay gibi göstermek için elinden geleni yapmıştır. Türkiye tarihi siyasi cinayetlerle doludur, hepsinde de izlenen yöntem aynıdır. Bu cinayetlerin arkasındaki bağlantılar, özellikle devlet içindeki ilişkiler araştırılmak bir yana, sürekli örtülmüştür. O nedenle ülke sürekli yeniden siyasi katliam ve cinayetlere tanıklık etmek zorunda kalmıştır. Mahkeme de gerçeği ortaya çıkaracak araştırmalardan kaçınmış, olayı tek kişinin münferit cinayeti olarak göstermeye ve görmeye çalışmıştır. Avukatların soruşturmanın eksikliğine dikkat çeken bütün itirazları gözardı edilmiş, kovuşturmanın derinleştirilmesi ve genişletilmesi talepleri de görmezden gelinmiştir."

'SUÇ İŞLERİ BAKANI'

"Daha öncesinde, bu cinayete gelinceye kadar yapılanları kısaca hatırlatmakta fayda var. İktidar mensupları temsilcileri, en üst düzey yetkilileri, partimizi sürekli hedef haline getirmiştir. Düşmanlaştırmışlar, partimize karşı nefret söylemlerini yaymışlardır. Bunların başında da İçişleri Bakanı demeye dilim varmıyor, suç işleri bakanı gelir. Katil diye şimdi yargılanan tetikçinin ilişkileri, mesela SADAT gibi karanlık bir yapıyla kurduğu bağlantılar, daha önce sosyal medya hesaplarından paylaştığı açık bilgiler, zaten yeterince fikir veriyor. Yaşam tarzı, cinayet zamanına kadar yaptıkları ortada. Buna rağmen bunların hiçbirine ilişkin bir soruşturma yürütülmediği gibi, ilişki içinde olduğu sahışlar da bu davada yargılama kapsamına sanık olarak dahil edilmemiştir."

MAHKEME KARARI

Onur Gencer'in Suriye'de ÖSO'cuların yanına gittiği ortaya çıkmıştı.

Mahkeme heyeti, Gencer'i indirimsiz olarak "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Gencer'e, "mala zarar verme suçundan 4 yıl hapis, "konut dokunulmazlığını ihlali" suçundan 2 yıl hapis ve "ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan da 3 sene hapis cezası verildi. Gencer toplamda ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 9 yıl hapis cezası almış oldu.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar