Deprem jeneratörlerini depoda saklayan genel sekreter görevinden alındı

Deprem jeneratörlerini depoda saklayan genel sekreter görevinden alındı
Yayınlanma:
A+ A-
6 Şubat depremlerin ardından deprem bölgesine gönderilmek üzere alınan yedi adet jeneratörü saklayan genel sekreter görevden alındı. CHP Dersim İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, “Bürokratlardan erdemli ve devlet adamlığına yakışan davranışlar bekleriz” dedi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli depremlerde etkilenen 11 ilden biri olan Adıyaman’a Tunceli İl Özel İdaresi tarafından gönderilmesi gereken yedi adet jeneratörün gönderilmediği ortaya çıktı. Yürütülen soruşturmanın ardından Tunceli Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım görevden alındığı öğrenildi.

Sözcü’de yer alan habere göre CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, Valiliğin başlattığı soruşturma sonrasında Tunceli Özel İdaresi Genel sekreteri Nazif Yıldırım’ın görevinden alındığını açıkladı.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken arama kurtarma çalışmaları için jeneratör talebinde bulunan ancak jeneratörleri kayıt dışı bir şekilde İl Özel İdaresi ambarında muhafaza ettiği ileri sürülen Tunceli Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım izne çıkartılmıştı. Yıldırım'ın genel sekreterlik görevinden alınarak valilik bünyesindeki İl Sosyal Örgüt ve Proje Müdürlüğü’ne atandığı öğrenildi.

Yıldırım'ın genel sekreterlik görevinden alınmasının doğru bir karar olduğunu belirten CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, şunları aktardı:

“Jeneratör skandalının ortaya çıkması sonrasında genel sekreter olarak görev yapan Nazif Yıldırım'ın görevinden alındığını öğrendik. Özel idare müdürleri validen sonra ilin en üst düzey bürokratlarından biridir. Dolayısıyla böyle önemli görevlerde olan bürokratlardan erdemli ve devlet adamlığına yakışan davranışlar bekleriz. 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce insanımız hayatını kaybetti.

‘YÜZ KIZARTICI VİCDANSIZCA BİR OLAY’

Ülke olarak büyük bir felaket ve acı yaşadık. Tüm yurttaşlarımız deprem bölgelerine yardımlarını ulaştırmak için seferber oldular. Deprem sürecinde Adıyaman'da arama kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla giden AFAD ve valiliğimiz orada başarılı çalışmalar yapmıştır.

Ancak özel idare müdürünün depremzedeler için elzem olan hayati can kurtarmak için büyük bir öneme sahip olan jeneratörleri alıp gizli bir şekilde Tunceli'ye getirmesi yüz kızartıcı vicdansızca bir olay değerlendiriyorum.

Bu olayı ortaya çıkaran ve bu kişiyi görevinden alan bakanlığımız çok yerinde ve doğru bir karar aldı. Tunceli’mize böyle bir genel sekreterin yakışmadığını ifade etmek istiyorum”(Kaynak)

Öne Çıkanlar