Deprem sonrası Hatay’da son durum: Yıkım büyük, arama kurtarma çalışmaları yetersiz

Deprem sonrası Hatay’da son durum: Yıkım büyük, arama kurtarma çalışmaları yetersiz
Maraş depremi ve ardından yaşanan sarsıntılar Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. İlde arama kurtarma çalışmalarının yetersiz olduğu belirtiliyor.

Artı Gerçek - Maraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğünde deprem ve artçı sarsıntıların en çok etkilediği illerden Hatay'da çok sayıda bina yıkıldı. Yıkım havadan görüntülendi.

Depremin ardından Antakya’da Devlet Hastanesi yıkıldı, çok sayıda bina enkaza dönüştü.
Yaşanan şiddetli sarsıntıların büyük bir yıkıma yol açtığı kentte, 600 Konutlar bölgesinde sıralı binaların çoğu yıkıldı.

Bazı yurttaşların enkaz alanlarının ortasında kalan halı saha gibi spor tesislerine sığındığı görüldü.

AA’da yer alan habere göre, yurttaşlar arama kurtarma çalışmalarına yardım ediyor.

SOYKAN: ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASININ OLMADIĞI ANLAŞILIYOR

Yerle bir olan Güzelburç Mahallesi’nde yaşayanlar can havliyle kendilerine moloz yığınlarından kurtarmaya çalıştı.

Gazeteci Timur Soykan, sosyal medya hesabından görüntülere yer verirken, “TV kanalları arama kurtarma çalışması olan enkaz önlerinden yayın yapıyor. Ancak bölgeden gelen görüntü ve fotoğraflardan çok sayıda enkazda arama- kurtarma çalışmasının olmadığı anlaşılıyor. Oysa her saniye önemli” diye yazdı.

Soykan, HaberTürk’ün depreme ilişkin yayınını paylaşarak arama kurtarma ekiplerinin yetersiz olduğuna dikkat çekti. Soykan, “İnsanlar kendi olanaklarıyla enkaz altındakileri kurtarmaya çalışıyor. Yakınlarının sesini duyuyor ama ulaşamıyorlar. Ekipler, iş makineleri gelmediği için canlar kaybediliyor. Bir an önce buralara ekipler ulaştırılmalı” ifadelerine yer verdi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, depremin üzerinden 7 saat geçtikten sonra yaptığı açıklamada, arama kurtarma çalışmalarına başlanamadığını söyleyerek, "Hiçbir devlet yetkilisi burada yok. Can çekişiyor insanlar, binaların içinden sesler geliyor" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar