Depremde 78 kişi ölmüştü: Hakimbey Apartmanı'nın bilirkişi raporunda ihmaller sıralandı

Depremde 78 kişi ölmüştü: Hakimbey Apartmanı'nın bilirkişi raporunda ihmaller sıralandı
Yayınlanma:
A+ A-
Depremde 78 kişinin öldüğü Malatya’daki Hakimbey Apartmanı’nda kolonların yönetmeliğe aykırı olduğu ortaya çıktı. Bilirkişi raporunu değerlendiren akademisyen Vehbi Aluçlu, "Her tarafında problem var" dedi.

Yusuf DURDU


MALATYA - Malatya'da depremde 78 kişinin öldüğü Hakimbey Apartmanı için hazırlanan bilirkişi raporunda yedi katlı binanın statik hesabının altı kata göre yapıldığı, kolonların yönetmeliğe aykırı olduğu, binanın imalat aşamasında eksiklikler ve kusurlar olduğu tespitine yer verildi.

Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Malatya'da yıkılan Hakimbey Apartmanı'nda 18'i çocuk 78 kişi öldü. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, binanın mimari projesi ile statik projesi arasında uyumsuzluk olduğunun tespitine yer verildi.

'YEDİ KATLI BİNANIN STATİK HESABI ALTI KAT İÇİN YAPILMIŞ'

Bilirkişi raporunda, binanın bodrum+ zemin kat+ 7 kat olmasına rağmen, statik hesabın bodrum+ zemin kat+6 kat için yapıldığına dikkat çekilerek, bunun taşıyıcı sistem elemanlarına gelen deprem ve düşey yüklerin eksik ve yanlış hesaplanmasına sebep olduğu belirtildi.

KOLONLAR YÖNETMELİĞE AYKIRI

Raporda, binanın bodrum, zemin, 1, 2, 3 ve 4’üncü katlarında kolon boyuna donatıların minimum ve maksimum donatı oranları arasında olduğu ancak 5, 6 ve 7’inci katlarında bazı kolonlarda boyuna donatı oranlarının minimum donatı oranı sınırının altında kaldığı vurgulandı. Yapılan incelemeler neticesinde, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'te (ABYYHY-1975) verilen kolon boyuna ve enine donatıları ile ilgili sınır koşulların bazı kolonlarda uygulanmadığı veya eksik uygulandığı dile getirildi.

'BİNANIN İMALATINDA EKSİKLİKLER VE KUSURLAR VAR'

Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde binanın beton dayanımı net olarak belirlenemese de bina enkazından alınabilen dört adet beton karot numunesinden üçünün ortalama basınç dayanımının proje tasarım dayanımından düşük olduğu ifade edilerek, "Binanın imalat aşamasında eksiklikler ve kusurlar olduğu tespit edilmiştir" denildi.

'BİNANIN HER TARAFINDA PROBLEM VAR'

Bilirkişi raporunu Artı Gerçek'e değerlendiren İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, “Binanın statik projesinde müthiş bir eksiklik ve yanlışlık var. Depremde yıkılan binada mühendislik hatası var. Donatılarla ilgili sorun var. Statik hesaplardaki boyutlandırmalarla uygulamadaki projede uyumsuzluklar görünüyor. Her tarafında problem var" dedi.

Öne Çıkanlar