Dersim Katliamı’nın tanığı Hıdır Güneş 92 yaşında vefat etti

Dersim Katliamı’nın tanığı Hıdır Güneş 92 yaşında vefat etti
Dersim Katliamı'nın tanığı ve mağduru olan 92 yaşındaki Hıdır Güneş vefat etti. Gözleri önünde ninesi süngülerle katledilen Güneş ve ailesi Manisa’da 9 yıl sürgünde kalmıştı.

Artı Gerçek - Dersim’de katliamın tanığı ve mağdurlarından olan Hıdır Güneş, bu sabah saatlerinde vefat etti. Dersim’de bulunan devlet hastanesinde vefat eden Güneş, çeşitli hastalıklarından kaynaklı 10 gündür yoğunda bakımda tedavi görüyordu.

Güneş, Dersim’de 1937-38 yılları arasında gerçekleştirilen katliama yedi yaşında tanık olmuş, köyünden 12 kişi ağır makineli silahlarla kurşuna dizilerek katledilmişti. Ayrıca nenesi gözleri önünde katledilen Hıdır Güneş ve ailesi üç ay boyunca ormanda saklanmıştı. Sürgün edildikleri Manisa’da dokuz yıl kalan Güneş ailesi tekrardan dönerek Dersim’e yerleşmişti.

Güneş, yarın Ovacık’a bağlı Kızık köyünde toprağa sırlanacak.

'NENEMİ SÜNGÜLERLE ÖLDÜRDÜLER'

Hıdır Güneş, PİRHA‘ya verdiği röportajında Dersim 38’e dair şunları söylemişti:

“Eline geçirdikleri insanları katlettiler. Daha sonra köylülerin hepsini topladılar, iki tane ağır makineli silah kurdular bazı askerler ağlıyordu, daha sonra uçak geldi kâğıt attılar, ağlayan askerler sevindi ‘korkmayın sizi affettiler’ dedi. Aftan sonra Ovacık’ta Sırrı Yüzbaşı, Hozat’ta da Taci yüzbaşı vardı, bunlar keyfi insan öldürüyordu. Bu yüzden halk korkup dağlara kaçıyordu. Bu sefer de rapor yazıp ‘sürgüne gelmiyorlar, dağlara kaçıyorlar, isyan ediyorlar’ diyorlardı.

Her şey operasyonu yapan subayın insafına kalıyordu. Yakaladıkları insanları öldürüyorlardı. Biz 3-4 ay ormanlarda kaldık. Kar yağmaya başladığında dağlardan inince yakaladılar, sürgüne götürdüler. Bizi sürgüne götürürlerken nenem beni vermek istemedi. Askerler 90 yaşındaki nenemi yolun altında gözümün önünde süngüyle öldürdüler. Bir asker beni de öldürmek istedi ama başka bir asker izin vermedi.” (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar