Dersim’de hakkında 57 taciz şikayeti bulunan doktor göreve iade edildi

Yayınlanma:
A+ A-
Dersim’de çok sayıda kadının taciz şikayeti ile gündeme gelen doktor aynı hastanede göreve başladı. Duruma tepki gösteren Dersim Kadın Platformu, “Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır" dedi.

DERSİM - Dersim'nin Pertek ilçesinde kadın hastasına tacizde bulunduğu iddiasıyla 2022 yılında tutuklanan Pakistanlı doktor İ. Hakim, göreve iade edildi.

Hakim’in 2022'de tutuklanmasının ardından önceki yıllarda yaptığı tacizlerle gündeme gelmiş, İzmir’de görev yaparken 37 kişinin bir araya gelip, Hakim hakkında hastalara tacizde bulunduğu iddiasıyla İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe verdiği de ortaya çıkmıştı.

HAKKINDA ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR

Konuya ilişkin Ses Dersim Şubesi ve Dersim Kadın Platformu basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı Ses Dersim Şube Eş baskani Serap Kahraman okudu. Açıklamada söz konusu şahsın 2015 yılında Pertek 70'inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi'nde çalıştığı sırada sürekli hastalarını taciz etmekle gündeme geldiği hatırlatıldı.

Tacizle gündeme gelen İ. Hakim’in 2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi'nde acil serviste çalıştığı esnada taciz ettiği kadın hastaların yakınları tarafından dövüldüğünün belirtildiği açıklamada, “Önce Ovacık’a ardından da Hozat'a geçici görevle gönderilmiştir. Hozat'ta bir çok kadın hastayı taciz etmiş, verilen üç şikayet dilekçesi ise işleme konulmamıştır. Kadın hastaların ve yakınlarının tepkisine sessiz kalınmış ve sadece ihtar ve puan silme cezası verilmiştir” denildi.

TACİZLE GÜNDEME GELEN DOKTOR AYNI HASTANEDE GÖREVE BAŞLADI

İ. Hakim’in son olarak Pertek'te çalıştığı sırada taciz ettiği kadın hastaların şikayeti ile tekrar gündeme geldiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“İ. Hakim, Asliye Ceza Mahkeme’sinin beraat kararı ve idarenin onayıyla görevine başlaması halkta tepki ve endişeye yol açmıştır. Çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz eden ve hakkında toplam 52 şikayet bulunan bu kişinin göreve başlaması hele ki ödül gibi aynı hastanede göreve başlaması insanlık onuruna, kadın ve çocuk sağlık hakkına erişimine, fiziksel ve ruhsal sağlığa dönük bir baskılama ve görmezden gelmedir.

'İHRAÇ EDİLMELİ VE YARGILANMALIDIR'

Mesleğini kullanarak kadın hastaları taciz eden İ.Hakim 657 sayılı devlet memurları kanununun 125/E göre ihraç edilmeli ve yargılanmalıdır. Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır. Bir kız kardeşimizin, bir kadın arkadaşımızın daha cinsel tacize maruz kalmasına tahammülümüz yok. Kadın düşmanı politikalar bitene, haklarımızı kazanana kadar mücadeleye devam edecek, bu durumun takipçisi olacağız.” (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar