Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma töreninde, 'Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin' çağrısı

Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma töreninde, 'Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin' çağrısı
Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma töreninde konuşan Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı, 'Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin'

Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Ekinlikleri başladı. Etkinliklere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı katıldı. Törende konuşan Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül 'Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin' dedi.

Törene katılan çok sayıda kişi sabah erken saatlerden itibaren Hacı Bektaş-ı Veli türbesini ziyaret etti.

İMAMOĞLU: HACIBEKTAŞ'I SİZLERE YAKIŞIR HALE GETİRECEĞİZ

İmamoğlu da sabah saatlerinde Hacıbektaş’a ulaşarak Hacı Bektaş Türbesi'ne gitti. Burada yoğun bir ilgiyle karşılaşan İmamoğlu, 300 metrelik yolu yaklaşık bir saatte kat edebildi. İmamoğlu burada, "Hacıbektaş’ı sizlere yakışır hale getireceğiz" dedi.

 

BAKAN ERSOY: FARKLILIKLARIMIZ BİZİM GÜCÜMÜZDÜR

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise şunları söyledi:

"Hak olanın kazanması için birliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkmak sorumluluğundayız. Hacı Bektaş Veli'nin mirasının en önemli parçası bu sorumluluktur. Bu mücadele tek kişinin mücadelesi değil hepimizin mücadelesidir. Farklılıklarımız bizim gücümüzdür. Bu gücü kullanmanın en etkili yolu hoşgörü ve kardeşliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi kavganın değil barışın mücadelesini vereceğiz. Ayrışmayı değil kenetlenmeyi savunacağız. Kıymet bilmek eldekini yitirmeden sevip saymak gerekiyor."

DEVLETE 'ALEVİ KATLİAMLARINDAN DOLAYI ÖZÜR DİLE' ÇAĞRISI

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül Alevilerin taleplerinin yer aldığı bildirgeyi okudu. Alevilerin haklarının verilmesini istediklerini belirten Güzelgül, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar uygulansın. Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin. Munzur'da, Kaz Dağları'nda katliam son bulsun" dedi.

MUSA EROĞLU: BİZ ANADOLU GİBİ YAŞIYORUZ

Törende sanatçı Musa Eroğlu'na Hacı Beştaş Dostluk ve Barış Ödülü verildi. Ödülü Eroğlu'na CHP lideri Kılıçdaroğlu takdim etti.

Eroğlu burada yaptığı konuşmada, "Hacı Bektaş'ı anma törenlerinde akademik insanların olması büyük kazanç. Biz zaten Anadolu gibi yaşıyoruz. Bizi ellimizden tutup kültürel olarak bir yere taşıyacak insanlara ihtiyacımız var. Hepimiz buralıyız. Burada mücadele edeceğiz ve kazanacağız. Tarihe bakıyorsun kim var Dadaloğlu. Biraz daha beride Köroğlu. Biraz daha beriye geliyorsun Musa Eroğlu var, Kemal Kılıçdaroğlu var. Biraz daha beriye geliyorsun İmamoğlu var. Sizleri seviyorum. Bu ödülü sizin için alıyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar