DFG gazetecilerin tutuklanmasına tepki gösterdi: Gazetecilik suç değildir, yargılanamaz

DFG gazetecilerin tutuklanmasına tepki gösterdi: Gazetecilik suç değildir, yargılanamaz
DFG, üç gazetecinin tutuklanmasına tepki göstererek, “Kürt sorunu ve tecridin bu ülkenin temel gündemlerinden olduğunu, gazetecilerin bu konuları işlemesinin suç olmadığını hatırlatıyoruz” dedi. DFG, ortak mücadele çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 23 Nisan’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara ve Urfa’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 9 gazeteciden üçünün tutuklanmasına dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan ile gazeteci Erdoğan Alayumat’ın dün gece geç saatlerde tutuklandığına dikkat çekilerek, “Tüm meslek örgütlerine ve halklara da haber alma hakkını ve gazeteciliği savunmak için ortak mücadele etme çağrısında bulunuyoruz” denildi.

GAZETECİLERE YAPTIKLARI HABERLER SORULDU

Gazetecilere savcılık ve hakimlik ifadelerinde haberlerinin sorulduğu hatırlatılan açıklamada, “Gazetecilerin özellikle bu ülkenin ana gündemleri olan Kürt sorunu, savaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi işlediği tüm haberleri cımbızlanarak suç gibi gösterilmeye çalışıldı. Kürt sorunu ve tecridin bu ülkenin temel gündemlerinden olduğunu, gazetecilerin bu konuları işlemesinin suç olmadığını hatırlatıyoruz” diye belirtildi.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIN’

Gazetecilerin görevinin haber yapmak, haberleriyle toplumu bilgilendirmek olduğunun altının çizildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Soruşturma dosyasına konulan ve “örgüt üyeliği” ile ilişkilendirilmeye çalışılan her bir haber toplum yararı gözetilerek bilgilendirme amaçlı yapılan haberlerdir. İktidar yıllardır Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’de kanayan yaraya dönüşen her bir gündeme dair haber yapan gazetecileri hedef alıyor. Sansür, soruşturma, engelleme, dava ve tutuklamalarla gazetecileri susturmaya çalışan iktidara çözümün gazetecileri hapsetmekte olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve sorunların çözümü için basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırın, gazeteciliği yargılamaktan vazgeçin.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Kürt gazeteciler öncülüğünde 30 yılı aşan Özgür Basın geleneği bugüne kadar hiçbir engelleme karşısında durmadı, susmadı, geri adım atmadı. 2022 yılından bu yana hız kazanan baskılarda yaklaşık 40 gazeteci tutuklandı, yargılandı ancak çalışmaktan vazgeçmedi.

Son operasyonda da değişen bir durum olmayacaktır. Kürt gazeteciler görülmeyeni göstermeye, duyulmayanı duyurmaya devam edecektir. Bu anlamda bir kez daha tutuklanan meslektaşlarımızın gazeteci olduğunu ve bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Tüm meslek örgütlerine ve halklara da haber alma hakkını ve gazeteciliği savunmak için ortak mücadele etme çağrısında bulunuyoruz. Gazetecilik Suç Değildir/ Yargılanamaz!”(MA)

Öne Çıkanlar