DİAYDER davası ertelendi

DİAYDER davası ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle yargılanan DİAYDER üyelerinin davasının yedinci duruşması bugün görüldü. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 13 Ocak 2023’e erteledi.

Artı Gerçek-İstanbul’da faaliyet yürüten Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (DİAYDER) tutuklu Başkanı Ekrem Baran ile 23 üyesinin Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle yargılandığı davanın 7’nci duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya Baran, bulunduğu Silivri 5 No’lu Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz yargılanan 10 imam, aileleri ve avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya ayrıca yazar Oya Baydar, Demokrasi İçin Birlik (DİB) üyesi Nesteren Davutoğlu, Yanyanayız Platformu’ndan Gürhan Ersoy ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

DİAYDER Başkanı Baran, 1 buçuk yıldır haksız ve hukuksuz bir şeklide tutuklu bulunduğuna işaret ederek, bu halin son bulması gerektiğini belirtti. Tutukluluk halinin sürmesine dair bir durumun ortada olmadığını dile getiren Baran, aynı gerekçelerle yargılanan ve tahliye edilenlere işaret etti.

‘GİZLİ TANIK İFADELERİNİN KURGU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’

Söz alan Avukatı Fırat Epözdemir ise, suçlamaya dikkati çeker, “Ancak ne, nasıl ve emir talimata ilişkin herhangi bir tespit bulunmamaktadır. Sadece gizli tanık ifadeleri ile örgüt hiyerarşisi içinde yer aldıklarını kabul etmek doğru olmaz. Daha önceki duruşmada gizli tanık ve açık tanığın yüzleşmelerinde ortada olan kurgu ortaya çıktı. Ancak buna rağmen tutuklu halin devamı ısrarla isteniyor. Neden?” diye sordu.

BİRLEŞME TALEBİ REDDEDİLDİ

Epözdemir, DİAYDER üyeleri ile telefon görüşmeleri yaptığı ve yardım kartları dağıttığı iddiasıyla hakkında dava çalışan İBB çalışanların davasına dikkat çekerek, her iki davanın birleştirilmesini istedi. Söz alan yargılanan imamlar ve avukatlar da devam eden adli kontrol uygulamalarına son verilmesini talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Söz verilen iddia makamı ise Baran’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, İBB çalışanları hakkında açılan dava ile bu davanın birleşimine yönelik talebin “gelinen aşama” gerekçesiyle reddine ve Baran’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 13 Ocak 2023’e erteledi.(MA)

Öne Çıkanlar