Dilan Cudi Saruhan yedi yılllık tutukluluğun ardından tahliye edildi

Dilan Cudi Saruhan yedi yılllık tutukluluğun ardından tahliye edildi
Dilan Cudi Saruhan, yedi yıllık tutukluluğun ardından tahliye edildiği Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nin önünde günebakanlarla karşılandı.

Artı Gerçek - Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi iken “örgüt üyeliği” iddiası ile 13 Aralık 2017’de tutuklanan Dilan Cudi Saruhan, yedi yıldır tutulduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.

Saruhan’ı Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) il ve ilçe yöneticileri, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) üyeleri ve ailesi ellerinde günebakanlarla karşıladı.

Cezaevi çıkışında konuşan Saruhan, “İçerde arkadaşlarımız var onlar çıkmadan aslında bizim özgürlüğümüzün bir anlamı yok. Herkese serkeftin” dedi.

İSTEDİĞİ TABLO CEZAEVİNE ALINMAMIŞTI

Saruhan’ın cezaevinden mektup yazarak üniversite hocasından istediği Van Gogh’un “Günebakanlar” tablosu cezaevi idaresi tarafından boyutları gerekçe gösterilerek alınmamıştı. Tablonun cezaevine alınmamasına yönelik itirazların cevapsız kalmasının sonucunda Saruhan, konuyu AYM’ye taşımıştı. (MA)

Öne Çıkanlar