Din öğretmeni, 6 çocuğuna cinsel istismardan tutuklandı

Din öğretmeni, 6 çocuğuna cinsel istismardan tutuklandı
İzmir Karabağlar'da yaşanan olayda okul yönetiminin 'okulun itibarının zedelenmemesi' için olayın kamuoyuna yansımasını engellemek istediği belirtildi.

GÜNCEL -  İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunan bir ortaokulda görev yapan Din Kültürü Öğretmeni aynı zamanda Müdür Yardımcısı Çetin O.’nun 10 ila 14 yaşları arasındaki 6 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Çetin O.’nun başlatılan soruşturma kapsamında 24 Nisan’da tutuklandığı öğrenilirken, okul yönetiminin "Okulun itibarını zedeleyeceği" gerekçesiyle olayın kamuoyuna yansımasını engellediği belirtildi.

Olayın Çetin O.’nun "Ne olmak istiyorsunuz" sorusuna "Dansçı olmak istiyorum" cevabını veren bir kız çocuğunu boş bir sınıfa götürüp, "Gel dans et bakalım" demesinin ardından ortaya çıktığı ifade edildi.

Kız çocuğunun yaşadıklarını ailesine anlatmasının ardından aile yaşananları okul müdürüne bildirdi. Okul müdürü okul rehber öğretmenine durumu bildirmesinin ve rehber öğretmenin kız çocuğu ile görüşmesinin ardından karakola iletildi. 

MÜDÜR YARDIMCISI TUTUKLANDI

Psikolog eşliğinde ifadesi alınan kız çocuğunun ardından okulda benzer istismara maruz kalan başka çocuklar olup olmadığı araştırıldı. Yapılan araştırma sırasında başka öğrencilerin de ifadesine başvuruldu. Alınan ifadelerle birlikte Çetin O.'nun 6 kız çocuğuna istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Çocukların aileleri Çetin O.’dan şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Çetin O. çıkarıldığı mahkemece "Birden fazla çocuğun cinsel istismarı" suçlaması ile tutuklandı. 
 
‘OKULUN İTİBARINI’ DÜŞÜNDÜLER

Ancak okul yönetimi "Okulun itibarının zedeleneceği" gerekçesi ile olayın duyulmasını istemedi. Ailelerle de görüşen okul yönetimi aileleri olayın duyulmaması için ikna etti. Ancak bir ailenin İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şube ile Öğrenci Veli Derneği’ne (Veli Der) başvurması üzerine olay ortaya çıktı. 
 
3 KURUMDAN ORTAK AÇIKLAMA

Konuya dair açıklama yapan İHD, Veli Der ve Eğitim Sen, her gün çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Müjdat Çalış, son 10 yılda çocuğa yönelik istismar vakalarının 3 kat arttığını belirterek, "Türkiye çocuğun cinsel istismarı sıralamasında dünyada üçüncü sırada yer alıyor" dedi. Adalet Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda çocuk istismarı dava sayısında yüzde 50 oranında artış olduğunu belirten Çalış, "TÜİK verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’de işlenen suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenirken çocuğa şiddet ve cinsel istismar öne çıkıyor. İzmir’de 2015 yılında çocuğa şiddet ve cinsel istismar başvurusu 715 iken, 2016 Nisan ile 2017 Nisan aylarında başvuru sayısı 3 bin 100’e çıktı" dedi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)
 

Öne Çıkanlar