Diyanet, Audi A8'i kabul etti: Yoğun şehir dışı programları için kiralanıyor

Diyanet, Audi A8'i kabul etti: Yoğun şehir dışı programları için kiralanıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı, Ali Erbaş'ın makam aracı olarak milyonlarca liralık Audi A8 sipariş ettiği iddiasına yanıt verdi. Audi A8 kabul edildi; Erbaş'ın TOGG'u makam hizmetlerinde kullandığı, Audi A8'in ise şehir dışı için kiralandığı belirtildi.

Artı Gerçek - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın mevcut makam aracı olan Audi A6'nın yerine daha üst segmentte bulunan milyonlarca liralık Audi A8 sipariş ettiği yönündeki iddialar konusunda açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Audi A8'in "varlığını" kabul etti. Açıklamada, Erbaş'ın TOGG marka aracının makam hizmetlerinde kullanıldığı, Audi A8'in ise "yoğun şehir dışı programlarından ötürü kiralandığını" savunuldu.

'TOGG ŞEHİR İÇİ, AUDI A8 ŞEHİR DIŞI'

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasında şöyle denildi:

"Başkanlığımız kullanımına sunulan araçlarla ilgili son günlerde kamuoyunda yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Başkanlığımız makam hizmetlerinde kullanılmak üzere 2016 yılında, 2010 model bir araç Başbakanlık tarafından kurumumuza tahsis edilmiştir. O günden bu yana kurumumuzda kullanılan araç, ekonomik ömrünü tamamlaması ve sıklıkla arızalanması sebebiyle ihtiyaca cevap verememeye başlamıştır.

2023 senesinden itibaren Başkanlığımız envanterine giren TOGG marka araç, makam hizmetlerinde kullanılmaktadır. Haberlere konu edilen araç ise Başkanlığın yoğun şehir dışı programlarından ötürü ihtiyaca binaen kiralanmaktadır."

'GÜNLÜK KİRASI25 BİN TL'DEN BAŞLIYOR'

Araba merakıyla da tanınan gazeteci Fatih Altaylı, kiralama bedeline ilişkin şu hesabı aktardı: "Tabii açıklama biraz muğlak. Sadece seyahat olduğu gün mü kiralıyorlar, yoksa uzun dönemli kiralama mı yapıyorlar belirsiz. Eğer kısa süreli yani sadece seyahatlerde kiralıyorlarsa A8 Audi’lerin günlük kirası 25.000 TL’den başlıyor. Bu da ayda 750 bin, yılda 9 milyon 125 bin TL yapıyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar