Diyanet'ten 'sosyal medya' hutbesi: Müslüman dijital mecralarda laf taşımaz

Diyanet'ten 'sosyal medya' hutbesi: Müslüman dijital mecralarda laf taşımaz
Yayınlanma:
A+ A-
Diyanet, bugünkü cuma hutbesinde dijital mecraları ele alıyor. Hutbede, “Müslüman, gerek gerçek hayatta gerekse dijital mecralarda gıybet etmez, laf taşımaz” denildi.

Artı Gerçek - Meclis'te dün kabul edilen sansür yasası, sosyal medya kullanıcılarına da paylaştıkları haberler nedeniyle ceza verilebilmesini içeriyor. Yasanın kabul edilmesinden bir gün sonra, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bugünkü cuma hutbesinde de sosyal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili bölümler yer aldı.

'MÜSLÜMAN KESİN BİLGİYE SAHİP OLMADIĞI KONULARDA KONUŞMAZ'

“Kul ve kamu hakkı' başlığı ile hazırlanan hutbede sosyal medya paylaşımları ile ilgili şu bölümler yer aldı:

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre hutbede, “Müslüman, gerek gerçek hayatta gerekse dijital mecralarda gıybet etmez, laf taşımaz, dedikodu yapmaz, yalan söylemez, iftira atmaz. İnsan onurunu rencide edecek, yuvalar yıkacak her türlü söz ve davranıştan sakınır. Hakkında kesin bilgiye sahip olmadığı konularda konuşmaz” denildi.

"DEVLET MALINI GASBETMEZ"

Hutbedeki “Müslüman, daima hakkı ayakta tutar. O, işçinin hakkını gözetir; ücretini alın teri kurumadan öder. O, işinin de hakkını verir; aldığı ücretin helal olması için var gücüyle gayret gösterir. Rızkını temin ettiği yere asla zarar vermez” ifadeleri de dikkat çekti. Kim devlet malına hıyanet ederse, kıyamet günü, hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı olarak gelir” ayetine de işaret edilen hutbede, “Müslüman rüşvet, stokçuluk ve karaborsacılıktan uzak durur, kamu hizmetini sorumluluğu ağır bir emanet olarak görür. O, devlet malını gözü gibi korur, asla israf etmez ve devlet malını gasp etmez” ifadeleri kullanıldı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar