Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı için imza kampanyası

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı için imza kampanyası
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ocak 2021 14:02
A+ A-
Görevinden alınıp yerine kayyım atanan tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı'nın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eş Başkanlığına yüzde 62.93 oy oranıyla seçilen doktor Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019’dan bu yana tutuklu. İtirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanlarının yanı sıra, katıldığı eylem ve etkinlikler, Demokratik Toplum Kongresi çalışmaları dolayısıyla "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanan Mızraklı’nın yerine İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos 2019’da kayyım atanmıştı.

Sadece 5 ay süren yargılama sonucunda 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen ve Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Mızraklı için imza kampanyası başlatıldı.  

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Mızraklı’ya Özgürlük Kampanyası Grubu tarafından change.org sitesi üzerinden başlatılan kampanya kapsamında "Tükiye’de Utanç Verici Göstermelik Siyasi Duruşmaları Durdurun!" başlıklı bir çağrı yayımlandı.

‘DİYARBAKIR’DA SEVİLEN SAYGI DUYULAN BİR HEKİM’

Paylaşılan metinde Mızraklı’nın, demokratik muhalefeti bastırmak amacıyla tutuklandığı ve tutuklanmaya uydurma delillerin gerekçe yapıldığı vurgulandı.

Mızraklı’nın on yıllardır yaşadığı Diyarbakır’da sevilen ve saygı duyulan bir hekim olduğu belirtilen açıklamada, halkın desteğiyle Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Mızraklı’nın daha önce de HDP’den milletvekili olduğuna dikkat çekildi.

Bir itirafçının mesnetsiz beyanları ve uydurma delillerin mahkemece kaale alındığı, mahkemenin siyasi nedenlerle Mızraklı’ya 9,5 yıl hapis cezası verdiği ve hukukun bütün ilkelerinin ayaklar altına alındığı kaydedildi.

Çağrıda, uluslararası demokratik toplumdan ve ayrıca BM, AB ve Biden yönetimindeki ABD’den Türkiye’deki seçilmiş Kürt belediye başkanları ve milletvekillerinin karşı karşıya kaldıkları baskılara karşı duyarsız kalmamaları ve Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmaları için inisiyatif almaları talep edildi.

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz
 

İlgili Haberler