DEDAŞ, Diyarbakır’ın Gündüz Köyünü elektriksiz bıraktı: 20 gündür elektrik ve su yok, köylüler perişan halde

DEDAŞ, Diyarbakır’ın Gündüz Köyünü elektriksiz bıraktı: 20 gündür elektrik ve su yok, köylüler perişan halde
Diyarbakır Dicle'de 20 gündür elektriği kesilen Sersevan Mahallesi sakinleri, sorunun giderilmesini istedi. Mahallelilerin dondurucudaki yiyeceklerinin, bozulduğunun altını çizen HEDEP vekili Kaya, yetkililere durumun düzeltilmesi için çağrıda bulundu.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı 80 haneli Gündüz Köyü elektriksiz bıraktı. Borçları ve kaçak tespiti olmadığı halde 20 gündür elektriksiz bırakıldıklarını belirten köylüler kış şartlarında perişan olduklarını söyledi. HEDEP Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, "Bu hukuksuzluk neden yaşatılıyor?" dedi.

DEDAŞ, Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Gündüz Köyü'nün elektriğini 17 Kasım'da kesti. Elektrik olmadığı için köy susuz da kaldı. 20 gündür elektrikleri ve susuz kalan köy sakinleri mağdur edildiklerini belirterek çözüm bulunmasını istedi.

'YATAĞA BAĞLI HASTALAR VE ÇOCUKLAR VAR'

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Gündüz Köyü'ne giderek incelemelerde bulundu. Elektrik trafosunun söküldüğünü söyleyen Kaya, köyde cihazlara bağlı hastaların ve çocukların yaşadığına dikkat çekti. Kaya, "Elektrik kesintisinin sebebini bile bilmiyor köylüler. Hiç kimse bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama da yapmamış. Borçları yok, kaçak tespiti yok, köye yapılmış herhangi bir bildirim de yok. Köylüler, bir gece trafonun onarılıp takılacağı esnada Diyarbakır’daki kurumdan telefon edilerek engellendiğini ifade ediyor” dedi.

whatsapp-image-2023-12-06-at-14-35-27-1.jpeg

'BU HUKUKSUZLUĞUN SEBEBİ NEDİR?'

Yetkililere seslenen Kaya, "Gündüz mahallesinin elektriği neden kesik? Trafo neden geri getirilmedi ve köylüye neden herhangi bir bilgi verilmedi? Bu hukuksuzluğun sebebi nedir? İnsanlar günlerdir susuz, perişan halde birçok ihlalle uğruyorlar. Dondurucudaki yiyecekleri bozulmuş. Kış için yaptıkları hazırlıklar bozulmuş. Bütün bunların karşısında yetkililerin derhal bir açıklama yapmalı. Bu durumun düzeltilmesiyle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Biz de yapılması gerekeni yapacağız. Köylülerin yanındayız” diye konuştu.

'PERİŞAN HALDEYİZ, BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM İSTİYORUZ'

Kaya’nın ardından konuşan köylüler ise şöyle dedi:

"Her evde 6-7 kişiyiz. Engelli çocuklarımız var. Karanlıkta yaşıyoruz. Perişan haldeyiz. Ne yemek yapabiliyoruz ne su bulabiliyoruz. Hiçbir şeyimiz çalışmıyor. Rezil olduk bu kış günlerde. Köy olarak perişan olduk, karanlık ve susuz halde. Bilinçli olarak trafolarımızı götürdüler onarım bahanesiyle. Bir gece getirdiler takmak için geldiler, Diyarbakır elektrik şefi 'takmayın' dedi, takmadan gittiler. 20 günüdür bu haldeyiz. Çaresiz bir şekilde bekliyoruz. Suçumuz nedir onu da bilmiyoruz. Kaçak kullanım yok, borcumuz yok. Hiçbir açıklama da yapılmıyor. Bir an önce çözüm istiyoruz."

Öne Çıkanlar