Diyarbakır'da 'çocuğa işkence' ve Newroz gözaltılarına tepki

Diyarbakır'da 'çocuğa işkence' ve Newroz gözaltılarına tepki
Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Newroz kutlamalarındaki gözaltılara ve Licê’de 14 yaşındaki Y.D'ye uygulanan polis işkencesine tepki gösterek, “Şiddetten beslenen bu zihniyet; ülkeyi tekrar 90’ların karanlık günlerine döndürmek istiyor” dedi.

Artı Gerçek - Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Newroz kutlaması ardından aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ve Licê’de 14 yaşındaki Y.D.’nin polis işkencesine maruz kalmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yenişehir ilçesinde bulunan Xezal Park’ta yapılan açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kürde kalkan eller kırılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Çevre Mühendisleri Odası Amed Şube Eşbaşkanı Nujiyan Yıldırım, Amed’deki Newroz kutlamasına katılmak için alana giden yüzbinlerce yurttaşa çeşitli zorluklar çıkarıldığının altını çizerek, şunları dile getirdi:

“Arama noktalarında kadınlara dayatılan ince arama işkencesi, halkın yüzlerce yıldır giydiği yöresel kıyafetleri, bu toprakların tarihini simgeleyen renkler, farklı anlamlar çağrıştırıyor denilen aksesuarlar, çekilen halayların gözaltı gerekçesine dönüştürülmesi, kolluk kuvvetlerinin kendilerini yasa koyucuların yerine koyan davranışları bu Newroz’da da kendisini göstermiştir.”

‘İKTİDAR ANLAYIŞI DEMOKRASİDEN YANA DEĞİL!’

Newroz kutlamalarının ardından 200’ü aşkın yurttaşın gözaltına alınıp haklarında işlem başlatıldığı bilgisini de veren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Newroz; şarkıların, zılgıtların, halayların meydanlara döküldüğü gündür. Coşkunun, sevincin, umudun, birlikteliğin, özgürlüğün ve barışın günüdür. Milyonlar bu ruh ve bilinç ile alanları doldurmakta ve bu talepleri haykırmaktadır. Halkın bu taleplerine karşılık, yaşanan şiddet baskı ve gözaltılar, dönemin mevcut iktidar anlayışının, demokrasiden, insan haklarından yana değil, toplumu ortaçağ karanlığına sürükleyen karanlık güçlere cesaret verdiği bir kez daha ortaya ortaya çıkmıştır.”

YETKİLİLERE SORUMLULUK ÇAĞRISI

Licê’de 21 Şubat akşamı polis tarafından durdurulan Y.D.’nin kaçırılarak, Kürtlere küfretmeye ve İstiklal Marşı okutmaya zorlandığını hatırlatan Yıldırım, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Y.D., insanlık dışı işkenceye maruz bırakıldıktan sonra ağzı, elleri ve ayakları bağlanarak dere bataklığına atılmıştır. Çocuğuna yapılan bu çağdışı muameleyi basına ve sosyal medyada duyuran babasını da 90’larin faili meçhul cinayetlerinin sembolü olan torosları getirmekle, yani ölümle tehdit etmişlerdir. Şiddetten ve karanlıktan beslenen bu zihniyet; ülkeyi tekrar 90’ların karanlık günlerine döndürmek istedikleri anlaşılmaktadır. 90’ların inkar ve imha politikalarının neden olduğu; binlerce faili meçhul cinayetlerin, insanlık dışı işkencelerin yaşatıldığı, köylerinin yakıldığı, göç ettirildiği karanlık dönemini tekrar bu topraklara getirmek isteyenlere karşı yetkilileri sorumluluğa davet ediyoruz.” (MA)

Öne Çıkanlar