Diyarbakır'da fırtına ve sağanak: Sele kapılan bir kişi hastanede vefat etti

Diyarbakır'da fırtına ve sağanak: Sele kapılan bir kişi hastanede vefat etti
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde sele kapılan bir kişi vefat etti. Bismil'de bir hayvan çiftliği sular altında kaldı. Silvan'da ise bir köprü ciddi hasar aldı.

Artı Gerçek - Diyarbakır ve ilçelerinde etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Hani ilçesinde aşırı yağışlar sel ve su baskınlarına neden oldu. İlçede oluşan sele kapılan bir kişinin kaybolduğu belirtildi.

Akşam saatlerinde Dicle Caddesi’nden evine gitmek isteyen zihinsel engelli Behçet Avcı, taşan Eski Su Değirmeni deresine kapılıp sürüklendi. Avcı'nın eve gelmediğini fark eden ailenin kayıp ihbarıyla, olay yerine sağlık, AFAD, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

SEL SULARINA KAPILAN BİR KİŞİ ÖLDÜ

Ekiplerin çalışmasıyla, sürüklendiği tarlada ağır yaralı olarak bulunan Avcı, ilk müdahalenin ardından Hani Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Avcı, doktorların tüm müdahalelerine karşın vefat etti. Avcı’nın cesedi otopsi için morga götürülürken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

AFAD'dan yapılan ilk açıklamada, sel sularına kapılan vatandaşın ağır yaralı olarak kurtarıldığı belirtilmişti.

Bismil ilçesindeki bazı kırsal mahallelerdeki derelerde taşkın meydana geldi.

690x390cc-amd-19-11-2023-amed-saganak-taskin2.jpg

HAYVAN ÇİFTLİĞİ SU ALTINDA KALDI

Yağışın etkili olduğu Kırsal Karatepe, Karaköprü ve Of mahallelerindeki derelerde taşkın meydana geldi. Of Mahallesi’nde yol ulaşıma kapandı, dere yatağı yanındaki bir büyükbaş hayvan çiftliği de su altında kaldı. Kırsal Aralık Mahallesi’nde de yıldırımın isabet ettiği bir evin çatısında hasar oluştu. Taşkın anları, cep telefonu kamerasına yansıdı.

osman-cakli-arti-yazi-2023-11-19t183734-792.jpg

Yağışın etkisine giren Farqîn’e bağlı Fêra kırsal mahallesinde, derenin taşmasına neden oldu. Çemê Xiyaz Bega ve Çemê Delê’den gelen suların Fêra kırsal mahallesinde buluşmasıyla oluşan taşkın, maddi hasar oluşturdu. Taşkın, dinamo, bahçe hortumlarını, kışlık çalılıkları ve birçok meyve ve sebze bahçesini, kışın kullanmak üzere koni halinde istiflenen samanı su altında bıraktı.

Yine mahallede yer alan iki köprüden biri de ciddi hasar aldı.

Diyarbakır’da fırtına ve sağanak; 1 ölü (4)

KULP İLÇESİNDE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Diyarbakır’da etkili olan sağanak nedeniyle Kırsal Aygün ve Akçesir mahallelerinde cadde ve sokaklar suyla doldu. Bazı yollar suyun getirdiği toprakla çamurlaşırken, ev ve ahırları su bastı. Sağanağın ardından etkili olan dolu yağışı nedeniyle bahçelerde hasar meydana geldi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapılarak, "Kulp ilçemizde 19 Kasım tarihinde yaşanan yoğun yağış nedeni ile ilçemiz okullarından Aygün ilköğretim okulunda eğitim ve öğretime 20 Kasım tarihinde olacak şekilde, ilçe hıfzıssıhha kararı gereği bir gün süre ile ara verilmiştir” denildi.

Öte yandan Hazro ilçesinde yağış nedeniyle debisi yükselen Hazro Vadi Deresi, bitişiğindeki Hürriyet Mahallesi Şehitlik Caddesi’ne taştı. Taşkın nedeniyle trafiğe kapanan yolda, belediye ekiplerince temizlik çalışmaları başlatıldı.

BİSMİL’DE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Diyarbakır’da etkili olan sağanak nedeniyle Bismil ilçesinde cadde ve sokaklar suyla doldu, bazı araç sürücüleri zor anlar yaşadı, bazıları da yolda kaldı. İlçe Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, AFAD İl Müdürlüğü ile irtibatta olduklarını ve tüm ekiplerinin sahada mevcut olarak temizleme çalışması yaptığı belirtildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise eğitime 1 gün ara verildiği belirtilerek, “İlçemizde sabah saatlerinden itibaren devam eden yoğun yağış sebebi ile ulaşımda ve eğitimde olumsuz durumla karşılaşılmaması adına, ilçe Hıfzısıhha kararı doğrultusunda 20 Kasım 2023 tarihinde 1 gün süre ile eğitime ara verilmiştir” denildi. (DHA,MA)

Öne Çıkanlar