Diyarbakır'da gazeteci, siyasetçi ve hukukçulara operasyon: 150'nin üzerinde kişi gözaltında

Diyarbakır'da gazeteci, siyasetçi ve hukukçulara operasyon: 150'nin üzerinde kişi gözaltında
Diyarbakır merkezli 21 ilde düzenlenen ev baskınlarında aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, avukatların ve sanatçıların bulunduğu 150'nin üzerinde kişi gözaltına alındı. Dosyaya gizlilik kararı getirildi.

Artı Gerçek - Diyarbakır merkezli 21 ilde başlatılan operasyonlarda çok sayıda eve baskın düzenlendi. Bakınlarda aralarında avukat, siyasetçi, gazeteci ve insan hakları savunucularının da olduğu 150'yi aşkın kişi gözaltına alındı.

MA'nın haberine göre; evlerde yapılan aramalarda polisler, bazı kitap ve dijital materyallere el koydu. Baskınlarda aralarında Mezopotamya Ajansı editörü Abdurrahman Gök, muhabir Ahmet Kanbal, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, gazeteciler Mehmet Yalçın ve Mıkail Barut; Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şube Eşbaşkanı avukat Halise Dakalı, avukatlar Resul Tamur, Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Berdan Acun, Pirozhan Karali, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Amed Şehir Tiyatrosundan Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş ve Elvan Koçer Yıldırım, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivisti Maria Öztopuz ile siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı (MA) Sahibi Ferhat Çelik ise baskın yapılan ikamet adresinde olmadığı için gözaltına alınamazken, birçok adreste de aramaların sürdüğü bildirildi.

ARAM YAYINLARINA DA BASKIN

Diyarbakır'da bulunan Aram Yayınları'na da baskın düzenlendi. Yayınevinin kapısını kırarak içeri giren polislerin, aramaların ardından hardisklere ve bazı arşiv kitaplara el koyduğu öğrenildi.

URFA'DA GÖZALTI

Urfa’daki ev baskınlarında en az 4 kişi gözaltına alındı. Siverek ilçesinde yapılan ev baskınında ÖHD üyesi Avukat Metin Özbadem’in yanı sıra siyasetçi Halil Delen, Havva Bildik, Habat Mimkara gözaltına alındı. Yine aynı dosya kapsamında Suruç ve Viranşehir ilçelerinde de ev baskınlarının yapıldığı ve gözaltıların olduğu öğrenildi.

DİYARBAKIR BAROSU: DOSYADA GİZLİLİK KARARI VAR

Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada dosyaya gizlilik kararı getirildiği ifade edildi. Açıklama şu şekilde:

"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararına istinaden bugün sabah saatlerinde Baromuz üyesi meslektaşlarımızın, gazetecilerin ve hak savunucuların evlerine baskın yapılmış, yakalama ve gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edilmekte, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşanmaktadır.

Yakalama, gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz şekilde kötüye kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmıştır.

Yargılananların haklarındaki suçlamaların niteliği ve sebeplerinden en kısa sürede haberdar edilmesi adil bir yargılamanın gereğidir. Meslektaşımıza ilişkin soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı ve avukat görüş yasağı bulunmakta olup, avukatlarının soruşturma dosyasına erişimi ve bilgi sahibi olması engellenmektedir.

Meslektaşlarımıza, gazetecilere ve hak savunucularına yönelik hukuka aykırı, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilmeli, derhal serbest bırakılmalıdır."

İNSAN HAKKI SAVUNUCULARI DA GÖZALTINDA

İnsan Hakları Derneği (İHD) de, şube yöneticilerinin de gözlatında olduğunu açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan İHD, "Kentimizde yapılan ev baskınlarında aralarında şube yöneticilerimiz Av. Eylül ÖZGÜLTEKİN ve Av. Gurbet ÖZBEY ÖNER ile üyelerimizin de bulunduğu çok sayıda insan hakları savunucusu, basın emekçisi, sanatçı, siyasetçi ve avukat gözaltına alınmıştır" dedi.

150'NİN ÜZERİNDE GÖZALTI VAR'

Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 150’ye yakın kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Operasyon halen devam ediyor. Gözaltılar devam ediyor. Birçok avukat arkadaşımızın bürolarında aramalar sürüyor. Şu ana kadar bir gerekçe belirtilmiyor. Bize sunulan bir gerekçe yok. Farklı meslek gruplarına yönelik bir operasyon. Aralarında sanatçı, siyasetçi, STK temsilcileri ve avukatlar var. Genel yürütülen bir soruşturma” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de 200’ün üzerinde kişi hakkında yakalama kararı olduğunu ifade ederek, “Bir şekilde seçim öncesi bir gözdağı ya da mevcut resimden bağımsız bir operasyon olmadığı da açık ya da HDP seçmenine, Kürt seçmene bir gözdağı gibi gözüküyor” dedi.

Eren, “Hem avukat görüş yasağı hem de dosyada gizlilik kararı alınmış. Aynı zamanda bu kararlarla bir gizem de oluşturuluyor. Dosyaya erişim hakkı da ortadan kaldırılıyor. Dediğim gibi, bu tür operasyonlar geçmişte de olan operasyonlar ve önemli eşiklerde bir şekilde hukuki süreçlere uygun operasyonlar olmadığını biliyoruz. Ülkenin siyasal gündeminden kopuk, bağımsız bir operasyon olduğunu söyleyemeyiz” diye konuştu.

ÖHD: 24 SAAT KISITLILIK KARARI

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır, Batman ve Urfa'da gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bu sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında, birçok üyemizin evi basılarak gözaltına alındı. Dernek binamızda aramalar devam etmektedir. Seçim sürecinde derneğimize ve üyelerimize yönelik gerçekleştirilen siyasi operasyona karşı susmuyoruz! Aynı dosya kapsamında üyelerimiz ile birlikte Diyarbakır Batman ve Urfa illerinden gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisine ulaştık. Derneğimize ve diğer demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız! Gözaltına alınan üyelerimiz ve müvekkillerimiz hakkında 24 saat avukat ile görüşme kısıtlaması var. Siyasi operasyonlar, meşru olmayan kısıtlamalar, baskılar bizi yıldıramaz. Savunma susmayacak! Üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve müvekkillerimizin yanında olacağız!"

TAYYİP TEMEL: İKTİDARIN KAYBETME KORKUSU

Sosyal medya hesabından gözaltılara tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel, şu paylaşımı yaptı: “Seçim arifesinde iktidar kaybetme korkusuyla yine gözaltı operasyonlarına sarıldı. Sabah partimizin MYK üyeleri, eşbaşkan yardımcıları, gazeteci, sanatçı ve avukatların içinde olduğu onlarca arkadaşımız Amed’te gözaltına alındılar…
Kaybetmekten kurtulamayacaksınız!”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar