Diyarbakır’da kadın avukatlar Amini için saçlarını kesti

Diyarbakır’da kadın avukatlar Amini için saçlarını kesti
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır Barosu'nun, seçimli genel kurulundan sahneye çıkan kadın avukatlar, İran'da öldürülen Kürt kadın Mahsa Amini için sahnedeydi. Kadın avukatlar, İranlı kadınlara destek için saçlarını kesti.

Artı Gerçek - Diyarbakır Barosu, 48’inci Olağan Genel Kurulu, Sezai Karakoç Kültür Kongre Merkezinde başladı. Diyarbakır Baro Başkanlığı için mevcut başkan Nihat Eren ile Muhlis Oğurgül ve Cengiz Baysal yarışıyor.

KADIN AVUKATLAR SAÇLARINI KESTİ

Kongre, kadın avukatların İran’da ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Amini için yaptığı destek eylemi ile başladı. Saheney çıkan kadın avukatlar, 'Jin Jîyan Azadi’ sloganları eşliğinde saçlarını kesti.

Kadın avukatlar ayrıca Kürtçe ve Türkçe açıklama yaptı. Kürtçe açıklamayı Avukat Sevcan Delidere, Türkçe açıklamayı ise Avukat Esmer Özer okudu.

'ŞİDDETE UĞRAYAN TÜM KADINLAR İÇİN BURDAYIZ'

Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de İran rejim güçleri tarafından, tesettüre uygun giyinmediği gerekçesiyle, gözaltına alındığı sırada işkence edilerek öldürüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mahsa Amini için yapılan protestolar sırasında onlarca kadın öldürüldü. Jineoloji dergisi yayın kurulu üyesi gazeteci Nagihan Akarsel Süleymaniye’ de evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Bugün yaşamdan koparılan ve şiddete uğrayan tüm kadınlar için buradayız."

DİRENİŞLERİNE SAÇLARIMIZI VE YOLDAŞLIĞIMIZI VERMEK OLACAKTIR”

Açıklamada, kadınlar adına mücadelenin devam edeceği vurgulandı:

"Egemen eril iktidarlar, kadın bedenini kontrol ederek ve kadınların seçimleri üzerinde tahakküm kurarak kendilerini var etmektedir. Emeğimizin ve bedenimizin sömürülmesiyle kurulan bu sistem, kadınların ayaklanmasıyla yerle bir olmaya mahkumdur. İşte bugün İran’da bunun gerçekleştiğine şahitlik ediyoruz. Diyarbakır Barosu'ndaki kadın avukatlar olarak İranlı kadınların dayanışma mesajlarına cevabımız; direnişlerine saçlarımızı ve yoldaşlığımızı vermek olacaktır. Bütün kadınlar dünyanın her yerinde zincirlerinden kurtulana dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Jin Jiyan Azadi” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar