Diyarbakır'da Makbule Özer'in tutuklanması protesto edildi

Diyarbakır'da Makbule Özer'in tutuklanması protesto edildi
TJA, yeniden tutuklanan 81 yaşındaki yüzde 61 engelli Makbule Özer’in tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Özgür Kadın Hareketi (TJA), Van'da 81 yaşındaki Makbule Özer'in yeniden tutuklanmasına dair Diyarbakır'da bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) binası önünde açıklama yaptı. Sivil toplum örgütlerinden çok sayıda isim de açıklamaya katıldı. Açıklamada, Özgür Basın'a dönük saldırılara da tepki gösterildi.

TJA aktivisti Bahar Peker, "Türkiye tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerin hükümlerine uymayarak hasta mahpusların sağlık haklarının ihlal edilmesine yol açmaktadır” dedi.

Peker, konuşmasının devamında Özgür Basın çalışanlarına dönük saldırılara tepki gösterdi.

KAYA: İKTİDAR SEÇİMDEN ALDIĞI YENİLGİDEN HİÇBİR ŞEY ANLAMAMIŞ

DEM Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya, "Cumhurbaşkanın Federe Kürdistan’a yaptığı ziyaret, Medya Haber TV ve Stêrk TV’ye yapılan baskınlar, Makbule annenin hukuksuzca tutuklanması, İstanbul ve Ankara’da Özgür Basın emekçilerine yönelik yapılan gözaltıların hepsi savaş konseptinin devreye konulduğunu gösteriyor. İktidar seçimden aldığı yenilgiden hiçbir şey anlamamış. Tecrit ve savaş politikalarına karşı mücadele vermekten vazgeçemeyeceğiz. Makbule ana derhal serbest bırakılsın. Özgür basın emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. (MA)

Öne Çıkanlar