Diyarbakır'da 'Özgürlük Yürüyüşü'ne polis engeli: Milletvekilleri ablukaya alındı, 55 kişi gözaltına alındı

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Kasım 2023 15:50
A+ A-
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle Gemlik’e yapılacak 'Özgürlük Yürüyüşü' başladı. Diyarbakır'daki yürüyüşte aralarında HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan'ın da bulunduğu çok sayıda kişi ablukaya alındı, 55 kişi gözaltına alındı.

Şirin BAYIK


DİYARBAKIR - 25 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan ve aile ile avukat görüşmelerinin engellenmesi dolayısıyla 32 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talepleriyle yapılan 'Özgürlük Yürüyüşü' çeşitli illerde başladı. Diyarbakır'daki yürüyüş engellenirken gözlatı sayısı 55'e yükseldi.

Diyarbakır'daki yürüyüşte yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı parkta milletvekilleri durduruldu. Diyarbakır'ın Koşuyolu parkında HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan dahil çok sayıda milletvekili ablukaya alındı.

whatsapp-image-2023-11-18-at-14-20-51.jpeg

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Polis yürüyüş yapmayacaklarına ilişkin uyarıda bulunduktan sonra çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Abluka dışında konuşan HEDEP Milletvekili Ceylan Akça "Burada polisin de kafası karışık, gülmek yasak mı, oturmak mı yasak karar verilemiyor" dedi.

MİLLETVEKİLLERİNDEN OTURMA EYLEMİ

Ablukayı protesto eden HEDEP Milletvekilleri George Aslan, Zeki irmez, Beritan Güneş, Adalet Kaya, Ceylan Akça, Newroz Uysal Koşuyolu Caddesi'nde oturma eylemi başlattı. Eylemde "Baskılar bizi yıldıramaz" "Kahrolsun faşizm" sloganları attı.

whatsapp-image-2023-11-18-at-15-45-24.jpeg

Oturma eylemini gerçekleştiren vekiller Ofis'te bulunan HEDEP İl Binası'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında Halide Türkoğlu ile polisler arasında tartışma yaşandı.

whatsapp-image-2023-11-18-at-16-08-37.jpeg

İL BİNASINA ABLUKA, BASIN ÇALIŞANLARINA TEHDİT

Milletvekillerinin il binasında yapacağı açıklamaya izin verilmedi. Polisler il binasını ablukaya alırken bir basın çalışmasına elindeki kalkanla vurdu. Yardım etmeye çalışan başka bir basın çalışanı 'niye vurdun' diye sorunca kaskını kaldırıp 'sen daha vurmayı görmedin' şeklinde tehdit etti.

’BUGÜN BİNLER KÜRDİSTAN’DAN GEMLİK’E YÜRÜYOR’

Polis engeli ile HEDEP milletvekillerinin yürüyüşü HDP il binasında son buldu. İl binası önünde toplanan kalabalık tekrar polis ablukasına alındı. Yürüyüşün engellenmek istenmesine karşı il binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Herkes bilsin ki kimse Kürt halkının iradesini ayaklar altına alamaz. Bugün Kürdistan’dan, Türkiye’den binlerce Kürt Gemlik’e yürüyor. Bizler direnecek ve zulmü yok edeceğiz. Bugün Kürdistan’ın bütün kentlerinde büyük bir faşizm uygulanıyor. Bizler asla durmayacağız. Bu yol özgürlük ve birlik yoludur. Kazanacağız, muhakkak halkımızla birlikte kazanacağız” dedi.

‘YENİ EYLEMSELLİKLER VE PLANLAR VAR ÖNÜMÜZDE’

Yürüyüşün sonlanmasının ardından konuştuğumuz HEDEP’li milletvekilleri “Şu an bir kampanya süreci yürütüyoruz, Gemlik süreci devam edecek. Amacımız yarın Gemlik’te buluşmak. Bugün kendi aramızda bir değerlendirme yapacağız. Yeni eylemsellikler ve planlar var önümüzde. Ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek” dedi. Kampanya kapsamında gerçekleştirdikleri Özgürlük Yürüyüşü’nün bir başlangıç olduğu ifade edildi.

Bugün Diyarbakır’da gözaltına alınanlar arasında HDP Bismil İlçe Eş Başkanı Hamdiye Karakoç, DBP Bismil İlçe Eş Başkanı Yusuf Ateş, Meya-Der yöneticisi Mustafa Kurt’un da gözaltına alındığı belirlendi.

Diyarbakır’ın yanı sıra Urfa da da gözaltılar oldu. TJA sözcüsü Adile Fidan, Ceylanpınar HDP ilçe Eş Başkanı Mehmet Ali Kahraman, İbrahim Öztürk’ün de aralarında olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Öne Çıkanlar