Doktorlara şiddete uğramaları halinde kaçabilmeleri için 'Kaçış Kapısı’

Doktorlara şiddete uğramaları halinde kaçabilmeleri için 'Kaçış Kapısı’
Yayınlanma:
A+ A-
Çorum'da açılan Psikiyatri Polikliniği'nde, doktorların hastalardan gelebilecek saldırılarda kaçabilmeleri için özel 'Kaçış Kapısı' hazırlandı.

Elvan YILMAZ


ÇORUM - Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni Psikiyatri Polikliniği açıldı. Polikliniği diğerlerinden ayıran önemli bir fark var. Son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına karşı poliklinikte özel bir önlem alındı. Doktorların herhangi bir hasta saldırısında kullanabilecekleri ‘Kaçış Kapısı’ adı verilen özel bir kapı yapıldı.

AKP Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan’ın da katıldığı açılış töreninde, Başhekim Sinan Zehir, 'Kaçış Kapısı' ile ilgili bilgi verdi. Psikiyatri polikliniklerinde hasta mahremiyeti gereği tıbbi sekreter bulunmadığını belirten Zehir, “Bu yüzden hekim ve hasta baş başa kalıyor. Hasta bazen taşkınlık gösterebiliyor, saldırgan olabiliyor. Hem hekimin kendini güvende hissedebilmesi için, hem de böyle bir durum ortaya çıktığı zaman hekimin kaçabilmesi için bir kaçış kapısı oluşturduk. Böyle bir uygulamanın Türkiye’de benzeri yok” dedi.

kacis-kapisi.jpeg
Başhekim Sinan Zehir, hastaların olası saldırısında doktorların kullanabilmesi için hazırlanan 'Kaçış Kapısı'nı tanıttı. Başhekimin hemen arkasında görünen kapı, acil durumlarda doktorun odadan uzaklaşmasını sağlıyor.

Öne Çıkanlar