Erdoğan, Selman Öğüt'ü rektör olarak atadı

Erdoğan, Selman Öğüt'ü rektör olarak atadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla dört üniversiteye yeni rektör atandı. Bunlardan biri de Selman Öğüt oldu. 'Pelikan' iddialarıyla gündeme gelen Öğüt, “Elini keselim deyince de insan hakları diyorlar" ve "Yabancı dil bilmeden doçent olunabilir" demişti.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Selman Öğüt'ü atadı. Öğüt'ün AKP içindeki 'Pelikancı'lardan olduğu iddia ediliyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararları kapsamında; dört üniversiteye yeni rektör ile bakanlıklarda açık bulunan müfettişlik kadrolarına atamalar gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kanununun 13'üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yapılan atamalar ile; Antalya Belek Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Yazıcı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Boz, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Selman Öğüt ve İstanbul Okan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Güliz Muğan atandı.

SELMAN ÖĞÜT, TARTIŞAMALARLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Selman Öğüt, Ahmet Davutoğlu'nu başbakanlık koltuğundan eden "Pelikan" iddialarıyla anılıyor. Ayrıca katıldığı bir televizyon programında Atatürk’le ilgili sarf ettiği sözleri de tartışma yaratmıştı. "Kemalizm virüstür" diyen Selman Öğüt “Elini keselim deyince de insan hakları diyorlar" sözleri ve "yabancı dil bilmeden doçent olunabilir" savunmasıyla da gündem olmuştu.

Öğüt, doçentliği döneminde Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısıyken, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden alınmasının ardından Medipol Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırıldı.

Yayımlanan atama kararları kapsamında ayrıca; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başmüfettişlik kadrosuna Hakan Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Başmüfettişliği kadrosuna Mehtap Kemeldere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Başmüfettişlik kadrosuna Mehmet Ali Yarış, Tarım ve Orman Bakanlığı Başmüfettişlik kadrosuna ise Burcu Akkaya atandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığında açık bulunan Vergi Müfettişliklerine, yapılan yeterlik sınavında başarı göstererek atanan 35 isim ise şöyle:

Abdullah Akıllıoğlu, Adem Kumru, Ahmet Sarı, Bahri Horasan, Buğra Gökhan Kutsi Özkan, Bünyamin Işık, Cahit Yuntür, Caner Cengiz, Cenk Selahattin Celep, Çağan Nihan Altunç, Çağlayan Gönüllü, Damla Gül, Ebru Atuğ, Erdal Hakverdi, Göktuğ Yücetürk, İlyas Aslan, İsmail Gülbudak, Kürşat Kayacan, Mehmet Akçiçek, Mehmet Ali Yaprak, Mehmet Keskinoğlu, Mehmet Korkmaz, Merve Yılmazsoy, Mikail Torlak, Muhammed Özdemir, Muhammed Tarık Yalçın, Remziye Yıldırım, Selçuk Helvacı, Süleyman Demir, Süleyman Özcan, Şenol Yavuz, Tuba Bedir, Ümit Uzun ve Zeynep Kurt. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar