DTK dosyasından 1 beraat, 2 ceza

DTK dosyasından 1 beraat, 2 ceza
Yayınlanma:
A+ A-
DTK dosyasından yargılanan HEDEP PM üyesi Cabbar Leygara beraat etti. Cafer Kan ve Edip Yaşar'a ise, 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

Artı Gerçek - Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında hakkında "terör örgütü üyesi olmak", “terör örgütü propagandası yapmak” ve “suç ve suçluyu övmek” suçlamasıyla dava açılan Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Parti Meclisi (PM) üyesi Cabar Leygara, tüm suçlamalardan beraat etti. Aynı dosya kapsamında “terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla yargılanan Eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanı Cafer Kan ile Tüm Belediye ve eski Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşar'a 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 3 isim de katılmadı. Avukatlar duruşmada hazır bulundu. İddia makamı, 3 ismin de cezalandırılması yönünde mütalaa verdi. Avukatlar ise, müvekkillerinin siyasetçi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri olduğunu hatırlattı. DTK’nin faaliyetlerine katılmanın suç olmadığını ve “Çözüm Süreci’nde” iktidarın görüşmeler için muhatap aldığını dile getiren avukatlar, yeni anayasa yapım sürecinde dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in DTK temsilcilerini görüşlerini almak üzere resepsiyona ve Meclis’e davet ettiğini hatırlattı. Avukatlar, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

KAN VE YAŞAR’A CEZA

Mahkeme, Leygara hakkında beraat kararı verdi. Aynı dosya kapsamında “terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla” yargılanan Kan ve Yaşar hakkında ise 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. (MA)

Öne Çıkanlar